• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

„Miłość bezwarunkowa” z Grand Prix festiwalu „Żubroffka”

09:48, 09.12.2019
„Miłość bezwarunkowa” z Grand Prix festiwalu „Żubroffka”

fot. materiały promocyjne
fot. materiały promocyjne

Podziel się:   Więcej
„Miłość bezwarunkowa” zdobyła też nagrodę publiczności i wyróżnienie jury dziennikarzy zagranicznych. Film przedstawia osobistą historię Rafała, reżysera filmu. Stanowi zapis relacji rodzinnej między 80-letnią, skrajnie religijną babcią, i jej wnukiem gejem.

– Jest sporo dobrych komediowych reportaży, ale ten jest dużo bardziej znaczącym przykładem filmu przepełnionego miłością, ironią i czułością relacji bliskich sobie ludzi. Musi zostać nagrodzony nie tylko dlatego, że to jest dobrze zrobiony film, ale również za swoje mocne przesłanie: „Prawdziwa miłość może przetrwać wszelkie nieporozumienia i różne poglądy na życie” – tak jurorzy uzasadnili swój werdykt, przyznając „Miłości bezwarunkowej” Grand Prix tegorocznej „Żubroffki”.

W ośmiu różnych konkursach (kategoriach) nagrodzono lub wyróżniono także 21 innych krótkich filmów.

Ideą festiwalu, który trwał od środy do niedzieli, jest - jak podkreślają organizatorzy z Białostockiego Ośrodka Kultury - spotkanie kultur różnych stron świata. Białystok i, szerzej, województwo podlaskie jest miejscem, które ma je łączyć.

Główną częścią festiwalu jest rokrocznie konkurs filmów krótkometrażowych, ale w programie były też dodatkowe pokazy filmowe w 20 innych miejscowościach regionu, warsztaty i spotkania z twórcami.

W głównej konkursowej części wzięło udział 107 filmów, które zostały wcześniej zakwalifikowane z ponad 1,5 tys. nadesłanych krótkich metraży. Rywalizowały one w ośmiu kategoriach. Dwie z nich dotyczyły filmów zagranicznych: „Okno na Wschód” (filmy z krajów tzw. bloku wschodniego) oraz „Cały ten świat”, trzy - krajowych, czyli produkcji polskich amatorów, studentów i twórców niezależnych.

W konkursie międzynarodowym „Okno na Wschód” pierwszą nagrodę przyznano filmowi „Dcera”, który wyreżyserowała Daria Kashcheeva (Czechy), a w „Cały ten świat” otrzymał ją „Electric Swan” w reżyserii Konstantina Kotzamaniego (Francja/Grecja/Argentyna).

W konkursie krajowym studentów zwyciężył film „Krzyżówka” w reżyserii Jana Bujnowskiego, w konkursie twórców niezależnych – „Acid Rain” w reżyserii Tomka Popakula, a wśród amatorów pierwszą nagrodę zdobyło „Lato” w reżyserii Aleksandry Mazoń.

Pozostałe konkursy, w których również wybierano najlepsze filmy, to „Dzieciaki” (filmy dla najmłodszych, którzy są także jurorami), „Videoklipy” oraz „Na skraju” (filmy eksperymentalne i videoart). Przyznano też nagrody m.in. za fabułę, zdjęcia i muzykę.(PAP)

Autorzy: Robert Fiłończuk, Sylwia Wieczeryńska