• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

„Dekolonizacja ekranu” / Przegląd filmowy w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

12:19, 26.02.2020
„Dekolonizacja ekranu” / Przegląd filmowy w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski <b>Czas trwania: marzec–grudzień 2020<br> Kurator: Michał Matuszewski</b><br><br> Sztuka filmowa, podobnie jak współczesna polityka i ekonomia, uwikłana jest w kolonialne podziały. Przegląd filmowy <i>Dekolonizacja ekranu</i> w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski poświęcony jest kinu w kontekście postkolonialnych przemian i rozpocznie się w drugiej połowie marca.

Czas trwania: marzec–grudzień 2020
Kurator: Michał Matuszewski


Sztuka filmowa, podobnie jak współczesna polityka i ekonomia, uwikłana jest w kolonialne podziały. Przegląd filmowy Dekolonizacja ekranu w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski poświęcony jest kinu w kontekście postkolonialnych przemian i rozpocznie się w drugiej połowie marca.

obrazek1
obrazek1

Podziel się:   Więcej
W ramach przeglądu obejrzymy eksperymentalne dokumenty, których twórcy sięgają po materiały etnograficzne, by za ich pomocą krytycznie przepracować kolonialną historię.
Czy naznaczone przemocą zakurzone archiwa można odkolonizować i odczytywać dziś krytycznie? Zastanowimy się, czy kinematografie narodowe, które powstały w ostatnich dekadach – na przykład z Filipin czy Australii – działają niezależnie od Zachodu. Czym jest dziś „kino światowe”, jak określa się filmy spoza euroamerykańskiego rynku.

Podczas przeglądu będziemy także analizować mechanizmy kolonialne w kontekście relacji produkcyjnych i politycznych, które organizują współczesną kinematografię.
Zastanowimy się, jaka jest rola festiwali, selekcji i funduszy w kształtowaniu kina i czyje polityki kulturalne realizowane są na największych imprezach filmowych.