• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

IX edycja NeoArte - Syntezator Sztuki

11:31, 15.10.2020
IX edycja NeoArte - Syntezator Sztuki <b>Gdańsk, 22-25 października 2020<br><br> NeoArte – Syntezator Sztuki to festiwal o międzynarodowej obsadzie prezentujący najciekawsze trendy w muzyce i sztuce współczesnej, platforma łącząca artystów z różnych kultur i dziedzin sztuki, wydarzenie intrygujące i nietuzinkowe dające szansę na kontakt z muzyką i sztuką pobudzającą nowe obszary ludzkich zmysłów i wzbogacającą spojrzenie na świat. Inicjatorem i pomysłodawcą wydarzenia jest trójmiejski zespół NeoQuartet, laureat Pomorskiej Nagrody Artystycznej w roku 2019.</b><br><br> Idea festiwalu NeoArte skupia się na syntezie sztuk, podążając za trendem, który obserwujemy wśród artystów na całym świecie. We współczesnej twórczości zaciera się granica pomiędzy różnymi dziedzinami sztuki. Kompozytorzy tworzą dzieła z pogranicza video artu i teatru, artyści sztuk wizualnych tworzą instalacje dźwiękowe, teatr i taniec podążają w kierunku sztuki performatywnej. Coraz trudniej jest wyznaczyć granice pomiędzy różnymi dziedzinami twórczości, coraz łatwiej przychodzi nam ich łączenie.

Gdańsk, 22-25 października 2020

NeoArte – Syntezator Sztuki to festiwal o międzynarodowej obsadzie prezentujący najciekawsze trendy w muzyce i sztuce współczesnej, platforma łącząca artystów z różnych kultur i dziedzin sztuki, wydarzenie intrygujące i nietuzinkowe dające szansę na kontakt z muzyką i sztuką pobudzającą nowe obszary ludzkich zmysłów i wzbogacającą spojrzenie na świat. Inicjatorem i pomysłodawcą wydarzenia jest trójmiejski zespół NeoQuartet, laureat Pomorskiej Nagrody Artystycznej w roku 2019.


Idea festiwalu NeoArte skupia się na syntezie sztuk, podążając za trendem, który obserwujemy wśród artystów na całym świecie. We współczesnej twórczości zaciera się granica pomiędzy różnymi dziedzinami sztuki. Kompozytorzy tworzą dzieła z pogranicza video artu i teatru, artyści sztuk wizualnych tworzą instalacje dźwiękowe, teatr i taniec podążają w kierunku sztuki performatywnej. Coraz trudniej jest wyznaczyć granice pomiędzy różnymi dziedzinami twórczości, coraz łatwiej przychodzi nam ich łączenie.

obrazek1
obrazek1

Podziel się:   Więcej
Publiczność IX edycji festiwalu podczas czterech dni wydarzeń będzie mogła uczestniczyć w dziesięciu koncertach, dwóch instalacjach artystycznych oraz kilku performance. Studenci kompozycji będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach kompozytorskich prowadzonych przez patronkę festiwalu Hannę Kulenty, a dzieci i młodzież będą mogli uczestniczyć w zajęciach teatralno-muzycznych prowadzonych przez aktorkę i reżyserkę Agnieszkę Płoszajską.

Każdy z koncertów jest zaplanowany jako spektakl multidyscyplinarny, podczas większości z nich publiczność będzie częścią procesu artystycznego. Podczas inauguracji imprezy NeoQuartet w trakcie godzinnego spektaklu multimedialnego zaprezentuje twórczość wybitnej polskiej kompozytorki Hanny Kulenty. Kolejnego dnia wystąpi berliński Ensemble Mosaik, jeden z najznakomitszych zespołów muzyki współczesnej oraz szwajcarski duet reConvert przedstawiając interaktywną instalację muzyczną stworzoną we współpracy z kompozytorem Fabrizio di Salvo. Trzeci dzień festiwalu to popołudniowy koncert, performance i warsztaty inspirowane twórczością Alvina Luciera oraz wieczorny koncert premier ze światowymi prawykonaniami kompozycji napisanych dla NeoQuartet przez kompozytorów z Japonii, Rosji i Polski. Ostatni dzień festiwalu, to już tradycyjnie maraton koncertowy, podczas którego wystąpi cała plejada znakomitych zespołów specjalizujących się w wykonawstwie muzyki nowej. W Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku będziemy gościli Hashtag Ensemble, duety Śniedź oraz reConvert, norweski Cikada Ensemble, trio Liebchen – Kwiatkowska – Pałosz, a na zakończenie NeoQuartet w multimedialnym performance z gdańskim artystą Piotrem Wyrzykowskim.

PROGRAM:

22.10.2020, godz. 20.00 - Sala Mieszczańska Ratusza Staromiejskiego,
ul. Korzenna 33/35
Hanna Kulenty – koncert monograficzny

23.10.2020 - Sala Mieszczańska Ratusza Staromiejskiego, ul. Korzenna 33/35
godz. 20.00 Ensemble Mosaik
godz. 21.30 reConvert (ex)tension by Fabrizio di Salvo

24.10.2019, godz. 16.00 – koncert online
Neo Klasyka - Alvin Lucier

24.10.2019, godz. 20.00 - Sala Mieszczańska Ratusza Staromiejskiego,
ul. Korzenna 33/35
Wieczór premier

Wykonawcy: NeoQuartet, orkiestra kameralna BalticAlians, Jagoda Wyrwińska – dyrygent

25.10.2020, godz. 16.00 - 22.00 – Sala Mieszczańska Ratusza Staromiejskiego,
ul. Korzenna 33/35
Maraton koncertowy
16.00 - Hashtag Ensemble
#SweetLoveAway
17.00 - Liebchen – Kwiatkowska – Pałosz Suita pieśni miłosnych
18.00 - Cikada Ensemble
19.00 – reconvert
AMOEBA [2018, rev.2020] by Fernando Manassero
20.00 – Śniedź
21.00 - NeoQuartet & Piotr Wyrzykowski

WARSZTATY:


23.10.2020 - godz. 10.00
Warsztaty online dla studentów kompozycji (Hanna Kulenty)

22 - 24.10.2020
Warsztaty dla dzieci i młodzieży (Agnieszka Płoszajska)
IX edycja NeoArte - Syntezator Sztuki
NeoArte – Syntezator Sztuki od roku 2019 posiada znak jakości Effe Label przyznawany przez European Festivals Association.

Bilety: 20 zł normalny, 15 zł ulgowy, karnet 4 dniowy - 75 zł normalny, 50 zł ulgowy do kupienia na www.inerticket.pl oraz na 30 minut przed koncertami

Organizatorzy: Stowarzyszenie NeoArte, NeoQuartet

Mecenasi: Urząd Miejski w Gdańsku, Województwo Pomorskie, MKiDN, Instytut Muzyki i Tańca, Stowarzyszenie Autorów ZAIKS, Grupa NDI, ProHelvetia

Partnerzy: Akademia Muzyczna w Gdańsku, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Teatr Wybrzeże

Partnerzy medialni: TVP Kultura, Gazeta Wyborcza, Co Jest Grane, Radio Kapitał , trojmiasto.pl, Ruch Muzyczny, Polmic, Nowe Idzie od Morza, Nowa Muzyka, ProAnima, Glissando, Notes na 6 Tygodni, Presto

Współpraca redakcyjna: RMF Classic

zobacz również