• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Premiera płyty i spektakl zespołu Les Femmes pt. "Pejzaż polski"

15:33, 27.08.2019
Premiera płyty i spektakl zespołu Les Femmes pt. "Pejzaż polski" <b>Premiera odbędzie się w dniu 08.09.2019 na Festiwalu "Muzyka na szczytach" w Zakopanem<br><br> „Pejzaż polski” to najnowsza płyta zespołu Les Femmes. Znajduje się na niej bogaty wybór pieśni polskich kompozytorów, który oryginalnie stanowi muzykę do autorskiego spektaklu zespołu, wystawianego pod tym samym tytułem.</b>

Premiera odbędzie się w dniu 08.09.2019 na Festiwalu "Muzyka na szczytach" w Zakopanem

„Pejzaż polski” to najnowsza płyta zespołu Les Femmes. Znajduje się na niej bogaty wybór pieśni polskich kompozytorów, który oryginalnie stanowi muzykę do autorskiego spektaklu zespołu, wystawianego pod tym samym tytułem.

obrazek1
obrazek1

Podziel się:   Więcej
Niniejsze wydawnictwo to niezwykła premiera na międzynarodowym rynku muzycznym, ponieważ proponuje, w wykonaniu najwyższej klasy, unikatową antologię polskiej liryki wokalnej ostatnich 150 lat. Na program płyty składają się znane i powszechnie niedocenione utwory, wśród których wyróżnić należy „Prząśniczkę” Stanisława Moniuszki, opracowania mazurków Fryderyka Chopina przez Paulinę Viardot czy Pieśni kurpiowskie z opusu 58 Karola Szymanowskiego. Obok nich umieszczono premierowe interpretacje muzyki wokalnej: „Zachód słońca” Bohdana Riemera z 1993 r. do tekstu Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, „Prośba o wyspy szczęśliwe” Stanisława Kisielewskiego z cyklu „7 pieśni” do słów Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, „Wokaliza” Romualda Twardowskiego czy Stanisława Niewiadomskiego „Amor i serce” z op. 39. Całość uzupełniają pieśni Mieczysława Karłowicza, Feliksa Nowowiejskiego, Piotra Perkowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Franciszka Maklakiewicza i Ludomira Różyckiego. Jak piszą same artystki: „utwory te są naszym bardzo osobistym wyborem. Jesteśmy do nich emocjonalnie przywiązane, a interpretacja nacechowana jest indywidualną wyobraźnią i zróżnicowaną osobowością każdej z nas.”
Spektakl i płyta „Pejzaż polski” będą szczególnym wydarzeniem na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach” w Zakopanem.

Zespół Les Femmes, działa od 2011 roku. Jego członkinie, absolwentki wydziału wokalnego Akademii Muzycznych w Gdańsku i Bydgoszczy tworzą specyficzną formę sceniczną - „kolaż operowy”, czyli spektakl muzyczny zbudowany z arii, pieśni i innych fragmentów dzieł kompozytorów muzyki klasycznej, które łączy spójna fabuła i nowy kontekst interpretacyjny. To oryginalne zestawienie tworzy nową jakość, skłania do zabawy formą oraz nakłada świeże interpretacje sceniczno – muzyczne. Cechą charakterystyczną grupy są przedstawiania nacechowane silnymi emocjami, wyrazistymi bohaterami, a zarazem posiadające pozytywne i niebanalne przesłanie.
,
Zespół „Les Femmes” tworzą: Joanna Sobowiec–Jamioł – sopran koloraturowy, Natalia Krajewska–Kitowska – sopran liryczny, Emilia Osowska – mezzosopran i towarzyszący im na nagraniu Sebastian Godziński – fortepian.

W swoim dotychczasowym dorobku, Les Femmes posiada ponad 300 koncertów i spektakli na polskich oraz zagranicznych scenach muzycznych. Zespół współpracował m.in. z: Filharmonią im. Romualda Traugutta w Warszawie; Operą Bałtycką w Gdańsku, Operą Nova w Bydgoszczy, Polską Filharmonią Sinfonia Baltica w Słupsku, Filharmonią Koszalińską, Elbląską Orkiestrą Kameralną, Bałtycką Agencją Artystyczną BART w Sopocie, Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku, Domem Polskim w Wilnie czy Théâtre Ephéméride w Val de Reuil. Brał udział w licznych festiwalach, w tym: w Festiwalu Pieśni Kompozytorów Polskich w Warszawie, Bydgoskim Festiwalu Operowym (Operowe Forum Młodych), Festiwalu Konfrontacji Sztuki Kobiecej w Słupsku, Kościańskim Festiwalu Baśni (spektakl dla dzieci), Festiwalu „Wieczory Muzyczne u Luteranów” w Zielonej Górze (koncert inaugurujący), XXXV Jubileuszowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kartuzach (koncert inaugurujący) czy Fete de la Musique na okręcie francuskiej fregaty De Grasse w Gdyni.
Premiera płyty i spektakl zespołu Les Femmes pt. "Pejzaż polski"
Program płyty „Pejzaż polski”
1. Fryderyk Chopin / Pauline Viardot - Do pięknej duet, op.67/1 tekst polski: Piotr Maszyński
2. Karol Szymanowski - Uwoz, mamo z cyklu „Dwanaście pieśni kurpiowskich” op. 58 (1930-32 r.) tekst: ludowy
3. Feliks Nowowiejski - Sikoreczka świergoli z cyklu „Pięć pieśni z Podbeskidzia Śląskiego” op. 21/7, (1935 r.) tekst: ludowy
4. Fryderyk Chopin / Pauline Viardot - Zalotna op. 7/1, tekst: Jan Chęciński
5. Piotr Perkowski – Kochanka z cyklu „Dwie pieśni” op. 14/2 (1928 r.) tekst: Leopold Staff
6. Stanisław Moniuszko - Dalibógże IV Śpiewnik domowy (1860 r.) tekst: Jan Massalski
7. Karol Szymanowski - U jeziorecka z cyklu „Dwanaście pieśni kurpiowskich” op. 58, (1930-32 r.) tekst: ludowy
8. Stanisław Moniuszko – Prząśniczka III Śpiewnik domowy (1879 r.) tekst: Jan Czeczot
9. Stanisław Niewiadomski - Amor i serce op. 39/5, (1908 r.) tekst: Antoni Lange
10. Mieczysław Karłowicz - Zaczarowana królewna op.3/10, (1896 r.) tekst: Adam Asnyk
11. Bohdan Riemer - Zachód słońca (1993 r.) tekst: Maria Pawlikowska-Jasnorzewska
12. Stanisław Niewiadomski – Kołysanka z cyklu „Jaśkowa dola” (1894 r.) tekst: Maria Konopnicka
13. Fryderyk Chopin - Nie ma czego trzeba op. 74/13, (1815 r.) tekst: B. Zaleski
14. Feliks Nowowiejski - Osypała jabłoneczkaop.16/8 tekst: Maria Czeska-Mączyńska
15. Stanisław Kisielewski – Prośba o wyspy szczęśliwe z cyklu „7 pieśni”(1954 r.) tekst: Konstanty Ildefons Gałczyński
16. Karol Szymanowski - Lecioły zórazie z cyklu „Dwanaście pieśni kurpiowskich”, op.58, (1930-32 r.) tekst: ludowy
17. Ignacy Jan Paderewski - Chłopca mego mi zabrali z cyklu „Cztery pieśni”, op. 7/4, (1885 r.) tekst: Adam Asnyk
18. Karol Szymanowski – Słyszałem Ciebie z cyklu „Sześciu pieśni” op.2/5; (1902 r.) tekst: Kazimierz Przerwa – Tetmajer
19. Franciszek Maklakiewicz - A jeśli chcesz zapomnieć (1935 r.) tekst: Barbara Bąkowska
20. Romuald Twardowski - Wokaliza
21. Ludomir Różycki - Rajski ptak, (1935 r.)
22. Fryderyk Chopin / Pauline Viardot – Rozstanieduet

zobacz również