• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Światowa premiera audiowizualna Trio fortepianowego G - dur op. 40 Józefa Wieniawskiego

09:59, 25.02.2021
Światowa premiera audiowizualna Trio fortepianowego G - dur op. 40 Józefa Wieniawskiego <b> Katalog nagrań utworów zapomnianej muzyki polskiej poszerzył się o kolejną ważną pozycję - <i>Trio fortepianowego G – dur</i> op. 40 Józefa Wieniawskiego – jedno z najważniejszych dzieł kameralnych swojej epoki. Utwór został zarejestrowany przez Herbert Piano Trio. </b>

Katalog nagrań utworów zapomnianej muzyki polskiej poszerzył się o kolejną ważną pozycję - Trio fortepianowego G – dur op. 40 Józefa Wieniawskiego – jedno z najważniejszych dzieł kameralnych swojej epoki. Utwór został zarejestrowany przez Herbert Piano Trio.

obrazek1
obrazek1

Podziel się:   Więcej
Trio fortepianowe G-dur op. 40 Józefa Wieniawskiego to utwór pochodzący z dojrzałego okresu twórczości kompozytora. Wieniawski napisał je w 1885 r., zapewne dla własnych potrzeb. W tym czasie był profesorem fortepianu w Konserwatorium w Brukseli. Utwór zadedykował, być́ może w geście przyjaźni, pianiście Carlowi Reineckemu.
Jak pisał Krzysztof Komarnicki: „W czteroczęściowym cyklu Wieniawski powraca do układu ze scherzem na trzecim miejscu. Wszystkie ogniwa obfitują̨ w interesujące, zróżnicowane rytmicznie i artykulacyjnie melodie, które jednocześnie mają własne, wyraziste oblicze i nadają̨ się̨ do przetwarzania. W istocie, zgodnie z duchem epoki, materiał jest nieustannie przetwarzany już od momentu pierwszej prezentacji”.

Nagranie Herbert Piano Trio zostało dodatkowo poszerzone o dokument "Making of Józef Wieniawski Piano Trio" zawierający rozmowy z artystami-inicjatorami nagrania, którzy opowiedzieli o swoich motywacjach do zajęcia się tym utworem, oraz z komentarzem merytorycznym muzykolog prof. Aliny Mądry, która przybliżyła postać tego zapomnianego dziś kompozytora.

Herbert Piano Trio:
Bartłomiej Wezner – fortepian/piano
Joanna Kreft – skrzypce/violin
Dominik Płociński – wiolonczela/cello

Partnerami projektu są:
Towarzystwo Muzyczne im. H. Wieniawskiego w Poznaniu.
Polskie Radio „Dwójka”
Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy
RID - Regionalna Inicjatywa Doskonałości
Yamaha Pianos

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyczny ślad”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.
Światowa premiera audiowizualna Trio fortepianowego G - dur op. 40 Józefa Wieniawskiego
Trio fortepianowe G – dur op. 40 Józefa Wieniawskiego:
www.youtube.com/watch?v=ti3UZnw0et8

Making of Józef Wieniawski Piano Trio:
www.youtube.com/watch?v=DAyd6AES7OM

zobacz również