• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Sztuka II - wystawa w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

13:28, 06.03.2024
Sztuka II - wystawa w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski Na wystawie zaprezentujemy prace zakupione do Kolekcji Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w 2023 roku dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowa Kolekcja Sztuki Współczesnej. Artystki, których prace będą eksponowane, tworzą w różnych mediach: fotografii, rzeźbie i instalacji artystycznej.

Na wystawie zaprezentujemy prace zakupione do Kolekcji Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w 2023 roku dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowa Kolekcja Sztuki Współczesnej. Artystki, których prace będą eksponowane, tworzą w różnych mediach: fotografii, rzeźbie i instalacji artystycznej.

min
min

Podziel się:   Więcej

Tytuł prezentacji zainspirowała wystawa Sztuka kobiet, która odbyła się w poznańskiej Galerii ON w 1980 r. Była to jedna z pierwszych wystaw w Polsce o tematyce feministycznej. W ramach tego wydarzenia Maria Pinińska-Bereś zaprezentowała Pranie I, które w 2023 r. zostało zakupione do Kolekcji Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

Mimo tego, że sztuka feministyczna tworzona przez kobiety prezentowana jest w niemal każdej galerii, nasz pokaz ukazuje ten temat w zupełnie nowy sposób. Nowość polega na uwzględnieniu różnych, nieobecnych dotychczas perspektyw.

Sztuka II - wystawa w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

Na wystawie zaprezentujemy twórczość kobiet rzadko pokazywaną w galeriach. Ich sztuka i poglądy występowały przeciwko obowiązującemu status quo, przez co napotykały je represje ze strony państwa, obowiązującej religii lub własnej rodziny. Niektóre z nich trafiały do więzienia lub grożono im śmiercią. Kobiety, które przy pomocy swojej twórczości walczyły o wolność sztuki.

Artystki, których prace pokażemy, mają różne biografie, a ich prace powstały w różnych częściach globu. Różnią je konteksty towarzyszące ich twórczości. Noor Abed opowiada o tożsamości lokalnej społeczności palestyńskiej, jej związku z ziemią i wiszącym nad nią niebezpieczeństwem. Firoozeh Bazrafkan przedstawia sytuacje irańskich kobiet zniewolonych prawem szariatu. Tasleem Mulhall przez pryzmat własnej biografii opowiada o zagrożeniu życia arabskich kobiet. Maria Pinińska-Bereś zmieniała postrzeganie kobiecości w szarej, komunistycznej Polsce.

zobacz również