Moto

Wiecie, że hulajnoga elektryczna powinna mieć kierunkowskazy? A ciekawostek jest więcej

Wiecie, że hulajnoga elektryczna powinna mieć kierunkowskazy? A ciekawostek jest więcej (fot. Policja)
Wiecie, że hulajnoga elektryczna powinna mieć kierunkowskazy? A ciekawostek jest więcej (fot. Policja)
podpis źródła zdjęcia

Przepisy drogowe bywają naprawdę dziwne. Nie inaczej jest w przypadku hulajnogi elektrycznej. Wiedzieliście np. o tym, że tego typu pojazd powinien być wyposażony w kierunkowskazy? A to tego dotyczą go zapisy odnoszące się do bezpiecznego odstępu i ograniczeń prędkości.

Sezon na hulajnogi elektryczne rozpoczął się na dobre. A to oznacza jedno. Dla bezpieczeństwa wszystkich lepiej przypomnieć zasady, które dotyczą kierujących tymi pojazdami. Niektóre z nich są naprawdę zaskakujące. I kwestia kierunkowskazów, to tak właściwie dopiero początek.

 

Kierunkowskazy, bezpieczny odstęp i ograniczenia prędkości

 

Wiedzieliście o tym, że kierujący hulajnogą elektryczną powinien kierunkowskazem sygnalizować manewry? Tak, taki wymóg pojawia się w przepisach. Całe szczęście to nie oznacza, że teraz wszyscy użytkownicy tych pojazdów muszą zamontować pomarańczowe lampki. Bo zapisy są dość liberalne. Zakładają przypadek, w którym hulajnoga kierunkowskazu nie posiada. Wtedy wystarczy, że kierujący będzie sygnalizował manewry poprzez wyciągnięcie ręki w stronę zamierzonej zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu.

 

Przeczytaj także: Hulajnogą po chodniku, jezdni czy drodze dla rowerów? Przewodnik po przepisach

 

Na tym jednak dość ciekawe wymogi się nie kończą. Użytkownicy hulajnóg elektrycznych powinni wiedzieć również o tym, że muszą zachować bezpieczny odstęp wynoszący nie mniej niż 1 metr przy wyprzedzaniu uczestników ruchu drogowego. Poza tym dotyczą ich ograniczenia prędkości. W przypadku drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów lub pasa ruchu dla rowerów limit prędkości to 20 km/h. Na drodze mogą rozwinąć nawet 30 km/h, a chodniku dopuszczalna prędkość powinna być zbliżona do ruchu pieszych.

 

Na hulajnodze na piwko? Absolutnie nie

 

Piłeś? Nie jedź. Także na hulajnodze elektrycznej. Zakaz kierowania w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu dotyczy także tego środka transportu. Choć to akurat powinno być dość oczywiste.

 

Przeczytaj także: UTO i UWR. Co to za dziwne skróty? O co tu chodzi?

 

Na tym jednak lista zakazów się nie kończy. Bo kierujący nie może również:

 

  • przewozić innej osoby, zwierzęcia lub przedmiotów,
  • ciągnąć lub holować inny pojazd,
  • jechać bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy,
  • czepiać się pojazdów,
  • jechać po jezdni obok innego uczestnika ruchu.

 

Jakie trzeba mieć "prawo jazdy" na hulajnogę elektryczną?

 

Do prowadzenia hulajnogą elektryczną konieczne są uprawnienia. Te są podzielone na dwie kategorie. Osoby w wieku od 18 lat potrzebują jedynie dowodu osobistego. Przepisy nie stawiają przed nimi żadnych dodatkowych wymogów. Kierujący w wieku od 10 do 18 lat potrzebują karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Osoby w wieku do 10. roku życia mogą poruszać się na hulajnodze elektrycznej jedynie w strefie zamieszkania i to też wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.

Więcej na ten temat