• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Rozpoczyna się 50. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu

13:06, 26.02.2017
Rozpoczyna się 50. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu Pod hasłem "Ku trzeźwości Narodu. Odpowiedzialność rodziny, Kościoła, państwa i samorządu” rozpoczyna się pięćdziesiąty Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. To czas modlitwy i pokuty w intencji tych, którzy nadużywają alkoholu.

Pod hasłem "Ku trzeźwości Narodu. Odpowiedzialność rodziny, Kościoła, państwa i samorządu” rozpoczyna się pięćdziesiąty Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. To czas modlitwy i pokuty w intencji tych, którzy nadużywają alkoholu.

zdjęcie główne
zdjęcie główne

Podziel się:   Więcej
Ten wyjątkowy tydzień ma zachęcić księży i świeckich, aby włączyć się w konkretną pomoc uzależnionym. -To bardzo ważne, bo alkoholizm to jedno z największych zagrożeń naszego społeczeństwa - mówi psycholog ksiądz Marek Dziewiecki - Ponad milion Polaków jest uzależnionych od alkoholu - zaznacza.

Ksiądz Marek Dziewiecki, który prowadzi w Radomiu Telefon Zaufania i jest konsultantem Zespołu do spraw Apostolstwa Trzeźwości Episkopatu Polski podkreśla, że już ponad dziewięćdziesiąt procent nastolatków sięga po alkohol.

-Kościół musi także bronić osoby krzywdzone przez alkoholików- dodaje ksiądz Marek Dziewiecki. Jego zdaniem, wcześniej Kościół być może za mało mówił, że kobiety mają prawo bronić się przed mężami- alkoholikami wzywając policję, wytaczając sprawy sadowej i decydując się na separację.

- Kolejne pole do zaangażowania dla Kościoła to praca z dziećmi i młodzieżą- uważa ksiądz Marek Dziewiecki. Jego zdaniem, należy młodych ludzi uczyć mądrze myśleć, solidnie pracować i prawdziwie kochać. Jeśli młody człowiek nie zdobędzie tych umiejętności, będzie od życia uciekał w używki.

Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu rozpoczyna Narodowy Kongres Trzeźwości. To wydarzenie zaplanowane na czerwiec i wrzesień składa się z wielu poprzedzających go spotkań ekspertów, parlamentarzystów, samorządowców i duszpasterzy.

W opinii Kościoła, kongres ma pokazać, jak ograniczyć spożywanie alkoholu i jego promocję w Polsce. Jego uczestnicy będą także rozmawiać o tym, jak zachęcać do trzeźwości. Celem kongresu jest też wzmocnienie współpracy różnych środowisk.


IAR/ez

zobacz również