Irańskie władze przygotowują trzy tymczasowe obozy dla tych, których domy zostały zniszczone lub którym grozi zawalenie. Na miejsce katastrofy skierowano 30 ekip Czerwonego Krzyża, które mają pomóc w naprawianiu zerwanych trakcji energetycznych.
W Iranie najbardziej zniszczone zostały miasta Kasr-e-Szirin i Azgaleh w prowincji Kermanszahan.
Na razie są informacje o sześciu ofiarach śmiertelnych w Iraku.
Epicentrum trzęsienia o sile 7,3 znajdowało się 30 kilometrów na południowy zachód od miasta Halabdża w irackim Kurdystanie. W mieście Darbandichan zawalia się część budynków. Wstrząsy wywołały panikę w sąsiedniej Sulejmaniji. Domy w tamtych okolicach są zazwyczaj zbudowane z glinianych cegieł i nie są odporne na wstrząsy. W wielu miejscowościach lokalne władze zapowiedziały zamknięcie szkół. Wstrząs, którego epicentrum znajdowało się stosunkowo płytko, po na głębokości 25 kilometrów było odczuwalne przez około 20 sekund także w Bagdadzie i pozostałych prowincjach irackich.
W 1990 roku trzęsienie ziemi o sile 7,4 w pobliżu Morza Kaspijskiego w północnym Iranie zabiło 40 tysięcy osób i raniło 300 tysięcy, a pół miliona pozbawiło domów. W 2003 roku doszło do kolejnego bardzo silnego wstrząsu. W południowo-zachodniej części kraju w mieście Bam wówczas zginęło 31 tysięcy osób. Duże trzęsienia ziemi w Iranie wystąpiły także w 2005 i 2012 roku, zginęło wówczas odpowiednio: 600 i 300 osób.
IAR/ez