Całość będzie montażem dwóch rzeczywistości. W jednej Maja Komorowska, w przestrzeni neutralnej, będzie czytać wiersze poetek i poetów polskich - od Czesława Miłosza, przez Tadeusza Różewicza, Jarosława Iwaszkiewicza, Zbigniewa Herberta, Mirona Białoszewskiego i Wisławę Szymborską, Annę Świrszczyńską do Urszuli Kozioł. Równolegle na drugim planie toczyć się będzie intymna rozmowa z wspaniałą aktorką w jej prywatnym domu , którą Agnieszka Glińska prowadzi w oparciu o książkę „Pejzaż. Rozmowy z Mają Komorowską dawne i nowe” »
zobacz stronę programu
To historyczne wydarzenie obejrzymy oczami uczestniczących w nim małżeństw. W życiu Frasyniuków, Wałęsów i Kuroniów idee polityczne rywalizują z miłością, entuzjazm zderza się z ciężarem historii, a bohaterstwo przeplata się z rodzinnymi tragediami. Widzowie będą towarzyszyć bohaterom w historycznych momentach – podczas strajków w Stoczni Gdańskiej i przy Okrągłym Stole – a także w intymnych chwilach radości i cierpienia przeżywanych w zaciszach peerelowskich mieszkań lub w więziennych celach.Spektakl formą nawiązuje do „Hamiltona”, »
Wojtyszko stworzył tekst tradycyjny w swojej formie: podzielony na wyraźne sceny, niemal pozbawiony akcji, gdzie narracja prowadzona jest wyłącznie za pomocą dialogów, uzupełnionych wierszami, które są zapisem rozmów i sytuacji towarzyskich.Akcja sztuki rozgrywa się na południu Francji w 1966 roku. Głównymi bohaterami są czołowi przedstawiciele polskiej literatury XX wieku: Witold Gombrowicz, Czesław Miłosz i Zbigniew Herbert. Literatów spotykamy w willi Gombrowicza w Vence pod Niceą, gdzie przysłuchujemy się ich dysputom na temat »
Didier Eribon, pochodzący z przedmieść Reims intelektualista, uciekł z rodzinnego miasta, by móc ujawnić swoją homoseksualną orientację i dokonać społecznego awansu. Wyjazd do Paryża umożliwił pisarzowi eksplorację tożsamości, konserwując jednak, mimo wyznawanych lewicowych wartości, wstyd związany z robotniczym pochodzeniem jego rodziny. Dopiero śmierć ojca wywołała w nim potrzebę powrotu w rodzinne strony i zrewidowania swojej tożsamości klasowej. To doświadczenie zainspirowało go do napisania „Powrotu do Reims”.Książka z miejsca stała się bestsellerem, a »
Adaptacja powieści Juliusza Kaden-Bandrowskiego „Mateusz Bigda” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Grand Prix pierwszego Festiwalu Dwa Teatry – Sopot 2001. Spektakl zostanie pokazany z okazji 85. urodzin Janusza Gajosa.„Gdy słucham o tzw. demokracji parlamentarnej, rzygać mi się chce” – pisał pod koniec życia Juliusz Kaden-Bandrowski w liście do brata. Był marzec 1944 roku. Pisarz nie miał złudzeń co do rychłego zawłaszczenia wschodniej Europy przez ZSRR, lecz mimo to wspomnienie polskiej sejmokracji z lat »
Utwór prezentuje studium psychiki kilku mieszkańców sublokatorskiego pokoiku czynszowej kamienicy warszawskiej na początku lat trzydziestych ubiegłego stulecia. Daremne próby bohaterów – skazanych na bezczynność młodych intelektualistów, którzy nie potrafią zdobyć dla siebie miejsca w społeczeństwie międzywojennej Polski – prowadzą do katastrofy. Nie mogą znaleźć pracy, zadowolenia, szczęścia.Główny bohater – Lucjan Salis, dobrze zapowiadający się poeta – umiera na gruźlicę. Student nie zdaje egzaminu i popełnia samobójstwo... Stukonis, autor niewydanych poematów, traci wszelką »