Scenariusz składa się z dwóch jednoaktówek, które opowiadają historie relacji damsko- męskich opartych na różnicy wieku i różnicy ekonomicznej zaangażowanych stron. W pierwszej odsłonie poznajemy wysoko postawioną pracownicę korporacji, gdzie niebawem ma odbyć się konkurs na menadżera odpowiadającego za imprezy integracyjne. Nieoczekiwanie w jej domu zjawia się płatny tancerz go-go, zainteresowany posadą, ale również samą kobietą. W drugiej części pod pretekstem poszukiwania pracy jako sprzątaczka, do domu udzielającego się w mediach, przystojnego profesora »
zobacz stronę programu
Biografia reżysera rozpisana na czterech aktorów i pianistkę staje się pretekstem do przedefiniowania pojęć zastanych i wytworzenia własnego queerowego systemu fantazmatycznego. Spektakl, w którym legendarna choreografia Niżyńskiego do „Popołudnia fauna” Debussy’ego spotyka się w męskiej przebieralni z pieśnią Moniuszki, ćwiczenia aerobowe z wojenną symfonią Szostakowicza, a wspomnienie decyzji komisji poborowej sprzed lat staje się impulsem do uruchomienia campowej rewii.Spektakl jest częścią cyklu „Przed wojną/Wojna/Po wojnie” Komuny Warszawa, opisującego permanentny stan, w jakim »
Po trzynastu latach od premiery teatralnej Paweł Demirski powraca do tekstu o Jakubie Szeli, poddając go nowej interpretacji w formule teatru telewizji. Po tzw. zwrocie ludowym i wzmożonym zainteresowaniu polskim chłopskim dziedzictwem, a także związanym z nim wstydem, „W imię Jakuba S.” okazuje się wciąż aktualnym źródłem ważnych społecznie i artystycznie tematów. Centralną postacią dramatu jest Jakub Szela, przywódca rabacji galicyjskiej. Postać Szeli oglądana jest w spektaklu z perspektywy współczesnej, w zderzeniu z »
Spektakl Wojciecha Smarzowskiego jest adaptacją tekstu monodramu autorstwa Stanisława Brejdyganta, którego premiera teatralna odbyła się 8 czerwca 2018 roku w warszawskim Teatrze Polonia. Bartek Sowiński, główny bohater "Winnego”, po latach dźwigania potwornej tajemnicy, wymusił na prokuraturze skazanie go za zabójstwo popełnione w czasie II wojny. Zabił dwoje bliskich mu ludzi - Żydów, których ukrywał w swoim domu przed Niemcami. Dlaczego to zrobił? Dlaczego człowiek o szlachetnym sumieniu dokonał tak okrutnej zbrodni? W 1971 »
„Porwać się na życie” to liryczna komedia utrzymana w konwencji czeskiego humoru. Absurdalna historia wielkiej miłości. Pięćdziesięcioletni bohater, życiowy nieudacznik i pechowiec, postanawia raz w życiu zdobyć się na odwagę i dokonać heroicznego czynu. Porywa koleżankę z pracy (w której zakochany jest od dzieciństwa), aby uwolnić ją od prymitywnego męża i rozpocząć z nią nowe życie. Kiedy wywozi ją do pustego domu swojej ciotki, uświadamia sobie, czego w istocie dokonał. I wtedy »
Przewrotna groteska o zakładzie karnym, który staje się azylem wolności. Bohater odwiedzający w więzieniu swego brata, stopniowo odkrywa tajemnicę tego dziwnego miejsca. Okazuje się, że przebywający tam skazani to ludzie, którzy dobrowolnie wybrali pobyt w odosobnieniu. Obowiązujący regulamin i organizowane zajęcia resocjalizacyjne, dają im poczucie sensu i porządku, których na próżno szukać w rzeczywistości poza murami. Zaś izolacja od trudów życia codziennego z jego aspektami ekonomicznymi i politycznymi pozwala odzyskać wewnętrzny spokój i »