Akcja sztuki została osnuta wokół wydarzeń związanych z referendum z czerwca 1946 roku oraz ze sfałszowanymi wyborami parlamentarnymi w styczniu 1947 roku. Historia stanowi tło dla opowieści o losach Bolka Chmielarza, mającego swój pierwowzór w postaci Bolesława Chmielewskiego. Choć akcja dramatu kończy się pod koniec lat 50., to najważniejsze wydarzenia rozgrywają się w drugiej połowie lat 40. Główni bohaterowie to bardzo młodzi ludzie, zarówno zwolennicy PSL-u, jak i przeciwni im pracownicy Służby »
zobacz stronę programu
Podczas wspólnego pobytu w majątku Witusiów bohaterowie prowadzą między sobą niebezpieczną miłosną grę. Stawką jest w niej szczęście małżeńskie i poczucie bezpieczeństwa, ale również wolność w wyrażaniu siebie i umiejętność budowania relacji. Tolo całą swoją uwagę zaczyna poświęcać Muszce, która stopniowo podejmuje romantyczną grę. Wszystko to dzieje się na oczach – a nawet przy pewnej aprobacie – żony Tola, której wydaje się, że wszystko ma pod kontrolą. Do czasu…Świetnie skonstruowane postaci i »
W Cikowicach pod Bochnią dochodzi do dewastacji cmentarza. Z trzech grobów znikają ciała. W Internecie pojawia się nagranie, na którym widać bardzo dziwnie zachowującego się mężczyznę. Filmik robi wkrótce viralowe zasięgi. W następnych dniach pojawiają się w mediach informacje o kolejnych zniszczonych grobach w całej Polsce. Władze stanowczo twierdzą, że nie mamy do czynienia z inwazją zombi. Jednak zarówno mężczyzna z viralowego nagrania, jak i inni pacjenci przewożeni do Szpitala Specjalnego w »
Współczesna opowieść o młodych ludziach zanurzonych w konwenansach społecznych i poszukujących prawdy o sobie, również poprzez eksplorację własnych alternatywnych tożsamości. Głównym wątkiem sztuki jest konflikt między idealnym, zwykle niezgodnym z rzeczywistością, wyobrażeniem samego siebie a krzywym zwierciadłem społecznych oczekiwań oraz potrzebą autokreacji. Główni bohaterowie to osoby z elit, gnębione poczuciem nudy, beznadziei i bezsensu.Język Wilde’a, uwspółcześniony w tłumaczeniu, kontrastuje z estetyką przedstawienia, nawiązującą do epoki. Jak zapowiada reżyser: „Korzystając z charakterystycznej dla »
Dramat autorstwa Artura Pałygi przedstawia Wojciecha Korfantego, wicepremiera Polski i przywódcę narodowego Górnego Śląska, z perspektywy ostatnich chwil jego życia. Założenie narracyjne opiera się na odwróceniu biegu czasu. Retrospekcje sięgają dzieciństwa bohatera, dzięki czemu widz poznaje przyczyny i konsekwencje dokonywanych przezeń wyborów. Towarzyszy temu refleksja, czy wszystkie decyzje były słuszne. Korfanty przeprowadza sąd nad samym sobą, a w rezultacie także nad swoją polską i śląską tożsamością. Tłem i przestrzenią zdarzeń jest historia »
Ona – pozbawiona wzroku marzycielka, żyjąca obrazem miasta zapamiętanym z dzieciństwa. On – bezdomny, zajmujący się fotografią ekscentryk. Ona – wybitna Anna Polony. On – wspaniały Jan Peszek.Ta krótka, ale intensywna historia przypadkowego spotkania dwojga samotników, które z czasem przeradza się w upragnione, pełne namiętności uczucie udowadnia, że na miłość nigdy nie jest za późno. Spektakl na potrzeby telewizji był realizowany w studiu, w związku z tym powstały nowe rozwiązania granych przez aktorów scen, »