• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Balony w Birsztanach

18:15, 11.06.2021
  MS;
Balony w Birsztanach

fot. Info Wilno
fot. Info Wilno

Podziel się:   Więcej
Roman Mikielewicz jest jednym z prekursorów lotów balonem na ogrzane powietrze na Litwie oraz wielokrotnym mistrzem kraju w tej dyscyplinie.

Roman Mikielewicz, pilot balonu: ,,Już zaraz skoczymy do balonu i polecimy wysoko wysoko, może nawet do trzech kilometrów, czterech wysokości. Każdy lot to jest adrenalina, troszkę zabawy, trochę atrakcji”.

O tytuł najlepszego pilota walczy w Birsztanach 26 sportowców. Zawody trwają 4 dni. Jeśli pogoda pozwoli każdego dnia zaplanowano 2 starty: rano przed wschodem słońca oraz wieczorem przed zachodem.

Eugenijus Komas, jeden z organizatorów konkursu: ,,Nie możemy wszystkiego przewidzieć z wieczora, warunki pogodowe się zmieniają, zdarza się, że loty się nie odbywają. Wiatr, mgła, deszcz psują naszą podróż. To wszystko trzeba uwzględnić planując trasę lotu. Znając cel, kierunek i prędkość wiatru oprócz podziwiania pięknych widoków - załoga balonu musi wykonać konkretne zadanie”.

Žydrūnas Kazlauskas, kierownik: ,,Uczestnicy mają do wykonania różne zadania. Na przykład jak najdokładniejsze trafienie 70-gramowym ciężarkiem z wstążką w konkretne miejsce z określonej wysokości”.

Pilotowanie balonu w powietrzu tylko z pozoru wydaje się łatwe. W rzeczywistości to lata zdobywania wiedzy i szlifowania umiejętności. Balon nie ma ani silnika, ani skrzydeł, sterowany jest przy pomocy palnika i zaworu.

Antoni Mikielewicz, pilot balonu: ,,Jeżeli dobrze, elegancko z tym balonem zachowywać się, nie latać w złą pogodę, nie przegrzewać to on może służyć, ale może i nie dla tego, że na zawodach na przykład dużo balonów też dość dostają wielkie przeładowania”.

Mistrza tegorocznych zawodów poznamy 13. czerwca.
 
 
 
...