• Wyślij znajomemu
    zamknij [x]

    Wiadomość została wysłana.

     
    • *
    • *
    •  
    • Pola oznaczone * są wymagane.
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Orzeczenie KE z 13.07.2021 r. w sprawie materiału wyemit. w magazynie reporterów "Zdarzenia" TVP Lublin.

10:50, 17.11.2021
Orzeczenie KE z 13.07.2021 r. w sprawie materiału wyemit. w magazynie reporterów "Zdarzenia" TVP Lublin.


Podziel się:   Więcej

Do Komisji Etyki TVP wpłynęła skarga Pani Joanny Klimkowicz i Pana Dariusza Lisieckiego na materiał wyemitowany w magazynie reporterów „Zdarzenia”  TVP Lublin, dotyczący planowanej budowy chlewni w miejscowości Stawek, w gminie Cyców i z tym związanego protestu mieszkańców. Materiał został wyemitowany w dniu 16 września 2020 r., na antenie TVP Lublin.

Zdaniem Autorów skargi „Materiał wyemitowany na antenie TVP Lublin jest skrajnie jednostronny. Przedstawia on i utrwala nieprawdę, a w konsekwencji prowadzi również do podsycania antagonizmów społecznych”.

W związku z tym, Komisja Etyki wdrożyła postępowanie wyjaśniające i zapoznała się:

- ze skargą Pani Joanny Klimkowicz i Pana Dariusza Lisieckiego na materiał wyemitowany w magazynie reporterów „Zdarzenia” TVP Lublin, w dniu 16.09.2020 r.;

- z zaskarżonym materiałem dziennikarskim;

- z pisemnymi wyjaśnieniami red. Magdaleny Małek-Stańkowskiej z TVP Lublin.

Na tej podstawie Komisja stwierdziła, że w ww. materiale zostały naruszone Zasady etyki dziennikarskiej obowiązujące w Telewizji Polskiej zawarte:

w Rozdziale I „Dziennikarz wobec telewidzów: w pkt. 1: „Dziennikarz telewizji publicznej służy społeczności widzów, szanując prawdę, dobro wspólne i wolność słowa, dokłada wszelkich starań, by zachować niezależność i bezstronność”.

oraz w Rozdziale II „Informacje i opinie” w pkt. 2 i 3:

2. „Informacje przekazywane przez dziennikarza powinny być zrównoważone i dokładne, tak aby telewidz mógł odróżnić fakty od przypuszczeń i plotek oraz być przedstawione we właściwym kontekście, opierać się na wiarygodnych i możliwie wielostronnych źródłach (…)”.

3. „W sytuacjach konfliktowych dziennikarz obowiązany jest dołożyć wszelkich starań, by dotrzeć do źródeł informacji wszystkich stron sporu. Jeśli jest to niemożliwe informuje, że są to dane częściowe”.

Komisja wskazuje, że w proces realizacji materiału, w tym za zaproszenie gości, zaangażowany jest cały zespół redakcyjny i odpowiedzialność za program spoczywa na wszystkich jego twórcach. Zdaniem Komisji w materiale zabrakło zrównoważonego przedstawienia stanowisk i racji obu stron. W poruszonej sprawie, budowy chlewni i kontrowersji związanych z jej oddziaływaniem na środowisko i okolicznych mieszkańców, dziennikarz nie dochował koniecznej staranności dziennikarskiej.

w imieniu Komisji Etyki TVP

Krzysztof Ziemiec

Przewodniczący