• Wyślij znajomemu
    zamknij [x]

    Wiadomość została wysłana.

     
    • *
    • *
    •  
    • Pola oznaczone * są wymagane.
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Film "Powstaniec 1863"

15:03, 05.01.2024
Film "Powstaniec 1863" <p>Już 12 stycznia 2024 roku na ekrany kin wejdzie pierwszy od ponad 30 lat film fabularny opowiadający o Powstaniu Styczniowym! To porywająca, epicka i zrealizowana z rozmachem produkcja opowiedziana z perspektywy kapelana – generała Stanisława Brzóski walczącego przeciw Rosyjskiemu Imperium. Nazywany przez Rosjan „Duchem” pozostaje nieuchwytny, siejąc popłoch wśród wojsk przeciwnika i dając Polakom nadzieję na wydostanie się spod carskiego zaboru. </p><p>Jego legenda trwa do dziś!</p>

Już 12 stycznia 2024 roku na ekrany kin wejdzie pierwszy od ponad 30 lat film fabularny opowiadający o Powstaniu Styczniowym! To porywająca, epicka i zrealizowana z rozmachem produkcja opowiedziana z perspektywy kapelana – generała Stanisława Brzóski walczącego przeciw Rosyjskiemu Imperium. Nazywany przez Rosjan „Duchem” pozostaje nieuchwytny, siejąc popłoch wśród wojsk przeciwnika i dając Polakom nadzieję na wydostanie się spod carskiego zaboru.

Jego legenda trwa do dziś!

Film "Powstaniec 1863"
Film "Powstaniec 1863"

Podziel się:   Więcej

Rok 1920, chwilę przed bitwą warszawską. Jeden z obecnych w koszarach żołnierzy okazuje się weteranem powstania styczniowego i powraca wspomnieniami do niespokojnych czasów sprzed blisko 60 lat. Wtedy to wspólnie z księdzem Stanisławem Brzóską działał w konspiracji przeciwko Imperium Rosyjskiemu. W obliczu branek do carskiego wojska i kolejnych represji ze strony zaborcy rodzi się pomysł organizacji powstania. 22 stycznia 1863 roku, w dniu wybuchu narodowego zrywu, ksiądz Brzóska staje na czele oddziału, który przeprowadza zakończony sukcesem atak na rosyjski garnizon wojskowy. Duchowny zostaje mianowany oficerem i naczelnym kapelanem. Wkrótce tropem ks. Brzóski rusza major Maniukin zwany „Katem Podlasia”, ale polski bohater pozostaje nieuchwytny, siejąc popłoch wśród wojsk Imperium Rosyjskiego i dając polskiemu społeczeństwu nadzieję na wydostanie się spod carskiego zaboru.


Reżyserem i scenarzystą filmu jest Tadeusz Syka, twórca m.in. filmu "Wyszyński - zemsta czy przebaczenie". W głównych rolach wystąpili: Sebastian Fabijański, Cezary Pazura, Daniel Olbrychski, Olgierd Łukaszewicz, Karolina Szymczak, Marcin Kwaśny, Ksawery Szlenkier, Mariusz Drężek, Eryk Biedunkiewicz, Wiaczesław Boguszewski i Ewa Szykulska.


Tak o swoim udziale w filmie opowiada Daniel Olbrychski:

Ja już się tak troszkę żegnałem z graniem w filmie fabularnym w Polsce, bo już 25 lat minęło od „Ogniem i mieczem” i „Pana Tadeusza”. Robiłem filmy na całym świecie, ale w Polsce nie zapraszał mnie do pracy już żaden reżyser ani producent. Więc myślałam, że niech już tak zostanie. Ale, gdy zwrócił się do mnie reżyser i producent filmu „Powstaniec 1863” – Tadeusz Syka, bym zagrał w filmie o powstaniu styczniowym, to pomyślałem, że to jest moje rodzinne zobowiązanie. Wychowałem się w domu w legendzie dziadka mojej mamy, czyli mojego pradziadka, który walczył podczas powstania styczniowego w oddziale na Podlasiu, więc przypuszczam, że żadnego innego, ważnego dowódcy, niż bohater naszego filmu, tam nie było. Pochodził z Drohiczyna, czyli 30 kilometrów od Sokołowa, gdzie ksiądz Brzóska został powieszony. Bardzo jestem tego filmu ciekawy i nieśmiało dedykuję tę rolę mojemu pradziadowi.


Obraz poruszył także uwielbianą przez miliony Polaków wokalistkę, skrzypaczkę, autorkę tekstów i kompozytorkę – Sanah, która nagrała piosenkę i teledysk promujący „Powstańca 1863”.


Pokochałam wiersz „Na grobie rycerz” Marii Konopnickiej jak tylko przeczytałam go po raz pierwszy! Od razu napisałam do niego melodię, a chwilę później spotkał mnie wielki zaszczyt – moja kompozycja znalazła się we wspaniałym filmie historycznym. Ach, tak się cieszę! Mam nadzieję, że utwór, jak i sam film, wzruszy Was tak bardzo jak mnie - mówi o filmie Sanah.