• Wyślij znajomemu
    zamknij [x]

    Wiadomość została wysłana.

     
    • *
    • *
    •  
    • Pola oznaczone * są wymagane.
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Wernisaż wystawy pt. "Estera Karp"

12:04, 19.12.2023
Wernisaż wystawy pt. "Estera Karp" Muzeum Historyczne Skierniewic zaprasza na wernisaż wystawy pt. „Estera Karp”. Estera Karp, urodzona w 1897 roku w Skierniewicach, zmarła w 1970 roku w Créteil pod Paryżem. Żydowska malarka z Polski, działająca we Francji od 1925 roku. Jej spuścizna artystyczna to prace olejne, gwasze, rysunki, przedstawiające jej bardzo osobisty, barwny świat.

Muzeum Historyczne Skierniewic zaprasza na wernisaż wystawy pt. „Estera Karp”. Estera Karp, urodzona w 1897 roku w Skierniewicach, zmarła w 1970 roku w Créteil pod Paryżem. Żydowska malarka z Polski, działająca we Francji od 1925 roku. Jej spuścizna artystyczna to prace olejne, gwasze, rysunki, przedstawiające jej bardzo osobisty, barwny świat.

Wernisaż wystawy pt. "Estera Karp"
Wernisaż wystawy pt. "Estera Karp"

Podziel się:   Więcej

Estera Karp / Esther Carp – Urodzona 17 grudnia 1897 w Skierniewicach, pod Warszawą. Zmarła 11 czerwca 1970 w Créteil, pod Paryżem. Polska malarka pochodzenia żydowskiego. Estera Karp urodziła się 17 grudnia 1897 w Skierniewicach. Była córką fotografa i muzyka Lipmana Karpa i Bruchy z Fersztenbergów. Mieszkała przy ul. Mszczonowskiej 1 (obecnie) w Skierniewicach. W 1921 ukazał się zbiór poezji „Himlen in opgrunt” Chaima Króla z jej ilustracjami.
Studiowała malarstwo w Wiedniu. W 1925 przyjechała do Paryża. Dziś zalicza się ją do École de Paris, społeczności złożonej w większości przez artystów obcego pochodzenia, często żydowskiego, tworzącej w stolicy Francji w okresie międzywojennym.
W 1930 po raz pierwszy wystawiła swoje prace w Salonie Jesiennym w Paryżu. Rok później Leopold Zborowski zorganizował jej indywidualną wystawę. Wiosną 1933 jej prace można było zobaczyć w siedzibie Żydowskiego Towarzystwa Krzewienia Sztuk Pięknych w Warszawie, obok metaloplastyka Arie Merzera i malarza Efraima Mandelbauma. W czerwcu tego roku miała indywidualną wystawę w siedzibie loży stowarzyszenia B’nai B’rith (Synowie Przymierza) w Łodzi. W tym czasie mieszkała przy ul. Zachodniej 59a w Łodzi.
Wojnę spędziła we Francji. W 1941, na skutek ataku paranoi, trafiła do szpitala psychiatrycznego. Przez 9 lat miała pracownię przy Bulwarze Saint Germain w Paryżu. W 1963, po kolejnym ataku choroby, znalazła się w szpitalu św. Anny w Paryżu. Zmarła 11 czerwca 1970 w szpitalu Créteil pod Paryżem.
Artystka tworzyła martwe natury, sceny rodzajowe, portrety. Częstym tematem jej prac są muzycy. Fascynował ją ruch ujęty w zgeometryzowane formy, podobnie jak formistów i artystów op-artu. Jej rozpoznawalny styl obecny jest w kompozycjach geometrycznych.

Muzeum Historyczne Skierniewic im. Jana Olszewskiego
ul. S. Batorego 64 J, 96-100 Skierniewice
21 stycznia 2024 (niedziela) / godz. 14:00

https://muzeumskierniewic.pl/aktualnosci/estera-karp-o-projekcie/
https://muzeumskierniewic.pl/aktualnosci/wernisaz-wystawy-estera-karp/
https://www.facebook.com/events/737020434938166/