Dzień Singla to coroczne święto celebrowane przez tych, którzy nie mają stałego partnera lub partnerki, a mimo wszystko chcą świętować swój status quo. W Polsce i na świecie przypada ono 15 lutego, a zatem zaraz po walentynkach.
Dzień Singla, jak wskazuje sama nazwa, jest obchodzony przez osoby żyjące w pojedynkę. Wiele z nich ceni wybrany przez siebie styl życia, w którym kluczową rolę odgrywają swoboda i niezależność.
Eksperci podkreślają, że ustanowienie takiego dnia sprzyja refleksji nad znaczeniem relacji z samym sobą oraz umiejętnością funkcjonowania bez partnera.
Skąd wziął się Dzień Singla?
Chociaż mogłoby się wydawać, że zwyczaj ten został zapoczątkowany gdzieś na Zachodzie, to tak naprawdę korzenie Dnia Singla sięgają Chin. W tym kraju obchodzi się święto, które znane jest pod nazwą Dnia Podwójnej Jedenastki i wypada ono 11 listopada (11.11).
Najpopularniejsza teoria pochodzenia tego święta związana jest z Uniwersytetem Nankińskim. W 1993 r. czterech studentów tej uczelni rozmawiało na temat zawierania małżeństwa. Zażarta dyskusja doprowadziła ich do stwierdzenia, że swoją sytuacją życiową powinny cieszyć się nie tylko osoby będące w związkach, lecz także single.
Koledzy przyznali, że najlepszą datą, by uczcić swój status, będzie 11 listopada. Miało to związek z zapisem cyfry jeden w chińskim alfabecie, która przypomina patyk i w slangu internetowym oznacza samotnego mężczyznę.

Kiedy wypada Dzień Singla?
Ten szczególny dzień w zachodniej części globu przyjął się tuż po walentynkach, czyli 15 lutego. Datę oraz ideę święta wymyślił w 2005 r. Trevor Mcwanda. Mężczyzna był nieco sfrustrowany tym, że nie może świętować bycia samotnym i uznał, że osoby żyjące podobnie jak on też powinny mieć swoje święto.
Na początku pomysł Mcwanda traktowano z dystansem, jednak liczba singli rosnąca z roku na rok powoduje, że ten dzień wygląda coraz poważniej. Nic w tym zresztą dziwnego, bo według prognoz Głównego Urzędu Statystycznego do 2035 r. co trzeci Polak i Polka będą żyć samotnie. W związku z tym naturalne wydaje się wprowadzenie Dnia Singla tuż obok święta zakochanych.
Jak obchodzi się Dzień Singla na świecie i w Polsce?
Dzień Singla najbardziej rozwinął się we Włoszech. Żyje tam ponad 6 milionów singli, a ich stolicą jest Mediolan, którego 50 proc. populacji stanowią osoby samotne. W Italii single i singielki podczas swojego święta zwracają szczególną uwagę na problemy żyjących w pojedynkę i domagają się np. niższego czynszu czy opłat za śmieci.
W ten dzień nie chodzi jednak jedynie o zwracanie uwagi na niedogodności. Włosi wtedy bardzo chętnie obdarowują się kwiatami doniczkowymi i organizują wybory na singla roku. Bardzo podobnie świętuje się we Francji, gdzie single dają sobie nawzajem chryzantemy i irysy. Z kolei samotni Amerykanie i Brytyjczycy z okazji swojego święta coraz częściej decydują się na podróż do Brazylii, gdzie święto miłości w ogóle nie jest obchodzone, więc można w ten sposób uniknąć widoku serc i zakochanych par.
W Polsce Dzień Singla również zyskuje coraz większą popularność. Osoby żyjące w pojedynkę w naszym kraju wybierają najczęściej wyjścia z innymi samotnymi znajomymi do restauracji lub na koncert albo fundują sobie wyjazdy do SPA czy na krótkie wakacje.

Co robić w Dzień Singla?
Świętować można na wiele sposobów i wszystko zależy od osobistych preferencji. Jednym z pomysłów może być spędzanie czasu na realizowaniu własnych pasji i hobby, jak np. czytanie ulubionej książki czy oglądanie filmu. Można też wybrać się na „randkę” z samym sobą, czyli uskutecznić tzw. solo dining (z ang. samotne jedzenie). Ten rosnący na popularności trend polega na chodzeniu do restauracji w pojedynkę dla czystej przyjemności.
Jeśli ktoś nie ma jednak ochoty spędzać tego dnia samotnie, można wybrać inną aktywność, która pozwoli na poznawanie nowych ludzi i nawiązywanie kontaktów. Dobre pod tym względem będzie wybranie się na koncert lub spotkanie z przyjaciółmi.