Filmy

„Pan Olbrychski” – dokument o Danielu Olbrychskim w TVP VOD

W TVP VOD można już oglądać poruszający dokument o życiu i karierze jednego z najwybitniejszych polskich aktorów – Danielu Olbrychskim. To opowieść o wielkich rolach, osobistych wyborach i kulisach pracy z największymi reżyserami.

Zobacz: „Pan Olbrychski” w TVP VOD

Daniel Olbrychski to wielki artysta i ciekawy człowiek. Wydaje mi się, że młodzi ludzie muszą go poznać, a starsi przypomnieć sobie jego dokonania, bo nie ma w Polsce drugiego aktora, który zagrał główne role w pięciu filmach nominowanych do Oscara dwa go dostały. Daniel opowiada w filmie niezwykłą historię swojego życia, na którą dziś potrafi spojrzeć z dystansem i refleksją. Film powstał w dwóch wersjach telewizyjnej i pełnometrażowej kinowej, której premiera odbędzie się 15 maja na Millenium Docs Against Gravity – mówi Robert Wichrowski, autor scenariusza i reżyser.


Daniel Olbrychski od wczesnej młodości miał dwie pasje – sport i aktorstwo. Uprawiał boks, szermierkę, judo oraz biegi. Jako 16-latek występował w Młodzieżowym Studiu Poetyckim działającym w Telewizji Polskiej pod opieką Andrzeja Konica.


Reżyserzy dostrzegli jego talent już podczas studiów w warszawskiej Szkole Teatralnej, do której dostał się w 1963 roku. Dlatego nie zdołał jej ukończyć w terminie – poświęcił się kolejnym filmowym projektom. W latach 1963–1967 wystąpił w głównych rolach w siedmiu produkcjach, m.in. w „Popiołach”, „Małżeństwie z rozsądku” i „Jowicie”. W roku 1969 został pierwszym laureatem nagrody im. Zbyszka Cybulskiego.

Rola Kmicica była przełomowa w karierze Daniela Olbrychskiego. Fot. materiały prasowe TVP
Rola Kmicica była przełomowa w karierze Daniela Olbrychskiego. Fot. materiały prasowe TVP
„Zemstę” i inne adaptacje lektur z gwiazdorską obsadą możesz zobaczyć w TVP VOD. Fot. TVP

Ekranizacje lektur szkolnych w TVP VOD. Które z nich warto obejrzeć?

Kultura

Lata 70. przyniosły aktorowi ogromną popularność dzięki roli Kmicica w „Potopie” Jerzego Hoffmana. Na początku wybór reżysera spotkał się z dużą krytyką, którą dziś nazwalibyśmy falą hejtu. Tymczasem Olbrychski udowodnił, że ten wybór był nie tylko słuszny, ale także jedyny możliwy. Widzowie byli zachwyceni filmem i kreacją aktora.


Wszystko to można zobaczyć w filmie Roberta Wichrowskiego. Wypowiedziom głównego bohatera towarzyszą komentarze jego współpracowników i przyjaciół, m.in.: Krystyny Jandy, Jerzego Hoffmanna, Krzysztofa Zanussiego, Mai Komorowskiej, Adama Michnika, Maryli Rodowicz, Tomasza Karolaka, Michała Żebrowskiego i innych. Oprócz fragmentów z filmów z udziałem Olbrychskiego w dokumencie pojawią się niepublikowane wcześniej archiwalia z życia prywatnego artysty.


„Pan Olbrychski” w pełnometrażowej wersji będzie prezentowany w tym roku na festiwalach filmowych, m.in.: wspomnianym już Millenium Docs Against Gravity, MFF Tofifest oraz BNP Paribas Dwa Brzegi. Film wyprodukowany został przez Faun Film w koprodukcji z Telewizją Polską, Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym.


„Pan Olbrychski”. Gdzie oglądać?


Produkcja jest dostępna w TVP VOD.


Fot. główna: Bartek Syta

Więcej na ten temat