Las Story

 • Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Miłośnicy natury

09:09, 31.10.2014
Miłośnicy natury Prowadzący cykl „Las story”, dr Sabina Nowak i dr inż. Robert Mysłajek to przyrodnicy, badacze i tropiciele dzikich zwierząt. Mało czasu spędzają przy biurkach, a dużo w terenie. To naukowcy, dla których praca jest pasją i przygodą. Zaś kontakt z nimi dostarcza nie tylko wiedzy – jest też przeżyciem.

Prowadzący cykl „Las story”, dr Sabina Nowak i dr inż. Robert Mysłajek to przyrodnicy, badacze i tropiciele dzikich zwierząt. Mało czasu spędzają przy biurkach, a dużo w terenie. To naukowcy, dla których praca jest pasją i przygodą. Zaś kontakt z nimi dostarcza nie tylko wiedzy – jest też przeżyciem.

Dla Sabiny i Roberta praca to czysta przyjemność (fot. mat. prom.)
Dla Sabiny i Roberta praca to czysta przyjemność (fot. mat. prom.)

Podziel się:   Więcej
Sabina Nowak jest znaną w Europie ekspertką od ekologii wilków, ich zachowań i roli w przyrodzie. W 1996 roku zainicjowała powstanie Stowarzyszenia dla Natury „Wilk”, któremu od początku prezesuje. Od połowy lat 90. prowadzi badania nad ekologią dużych drapieżników w zachodnich Karpatach, a od 2001 roku nad rekolonizacją przez wilki zachodniej Polski. Jest autorką wielu artykułów naukowych i popularnonaukowych, współautorką projektu leśnych korytarzy ekologicznych w Polsce oraz kilku książek. Członkinią Large Carnivore Initiative for Europe IUCN, Państwowej Rady Ochrony Przyrody, Kolegium Lasów Państwowych, Polsko-niemieckiej grupy roboczej ds. wilka, polsko-słowackiej grupy roboczej ds. dużych drapieżników, oraz Rady Naukowej Drawieńskiego Parku Narodowego. Prowadzi wykłady i seminaria na temat ekologii dużych drapieżników w kraju i za granicą. Za swoją działalność na rzecz ochrony przyrody została wyróżniona m. in. nagrodą miesięcznika „National Geographic” – Traveler 2009 (2010) oraz Złotym Kordelasem Leśnika Polskiego (2008).

Robert Mysłajek pracuje na stanowisku adiunkta naukowego w Instytucie Genetyki i Biotechnologii na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie kieruje projektem badań nad czynnikami kształtującymi strukturę genetyczną wilka w Polsce. Od lat prowadzi projekty badawcze nad małymi drapieżnikami i nietoperzami oraz wpływem dróg na wędrówki zwierząt. Jest autorem licznych publikacji i wystąpień na konferencjach naukowych w kraju i za granicą. Członkiem Rady Redakcyjnej czasopisma naukowego „Nietoperze”, a także autorem tłumaczeń i tekstów dla polskiej edycji „Scientific American” (Świat Nauki). Prowadzi wykłady na temat ekologii ssaków dla studentów uczelni polskich i zagranicznych. Od kilkunastu lat działa w organizacjach pozarządowych zajmujących się ochroną przyrody. Był inicjatorem powstania Stowarzyszenia dla Natury „Wilk”, w którym pełni funkcję wiceprezesa. Jest członkiem Regionalnej Rady Ochrony Przyrody w Katowicach oraz Rady Naukowo-Społecznej Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Beskidu Śląskiego”.

Sabina i Robert od lat działają na rzecz ochrony dużych drapieżników – wilków, rysi i niedźwiedzi w Polsce. Ich pasją jest tropienie i obserwacja zachowań zwierząt w środowisku naturalnym. Dostarcza to im nie tylko danych naukowych, ale i wielu niezapomnianych wrażeń. Od ponad 20 lat robią to zawodowo, przez co wielu im zazdrości, uważając, że ich praca to nieustające wakacje. Tropiąc zwierzęta przeszli tysiące kilometrów po leśnych drogach i bezdrożach zaopatrzeni w lornetki, aparaty fotograficzne mikrofony i magnetofony do nagrywania wycia wilków, automatyczne kamery wideo do filmowania zwierząt, GPS-y, rakiety śnieżne i inne przyrządy potrzebne do badań i przetrwania w trudnych warunkach lasów górskich i nizinnych. W programach przekazują swoje doświadczenie i wiedzę na temat rozpoznawania i odczytywania śladów zostawianych przez dziko żyjące zwierzęta, prowadzą interesujące rozmowy z innymi naukowcami i leśnikami oraz dzielą się swoją pasją z widzami.