• Wyślij znajomemu
    zamknij [x]

    Wiadomość została wysłana.

     
    • *
    • *
    •  
    • Pola oznaczone * są wymagane.
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Debata PIŁSUDSKI VS DMOWSKI

16:34, 22.04.2015
Debata PIŁSUDSKI VS DMOWSKI W tym roku przypada 95. rocznica jednego z naszych najważniejszych zwycięstw – tzw. Bitwy Warszawskiej. 15 sierpnia 1920 roku zatrzymaliśmy pochód armii bolszewickiej, ratując tym Europę, ale co najważniejsze i naszą, dopiero co wywalczoną, niepodległość. Naród, zmęczony po czteroletniej „wielkiej wojnie”, zdobył się jeszcze na to, by zadać sowietom jedyną militarną klęskę w historii tego największego państwa komunistycznego.

W tym roku przypada 95. rocznica jednego z naszych najważniejszych zwycięstw – tzw. Bitwy Warszawskiej. 15 sierpnia 1920 roku zatrzymaliśmy pochód armii bolszewickiej, ratując tym Europę, ale co najważniejsze i naszą, dopiero co wywalczoną, niepodległość. Naród, zmęczony po czteroletniej „wielkiej wojnie”, zdobył się jeszcze na to, by zadać sowietom jedyną militarną klęskę w historii tego największego państwa komunistycznego.

fot. arch
fot. arch

Podziel się:   Więcej

Niezależne Zrzeszenie Studentów UW, jako jeden z symboli obalenia systemu komunistycznego niespełna 70 lat później, ma zaszczyt zaprosić Państwa na debatę, która wyjaśni kto stał za tymi sukcesami, jakie były koncepcje odzyskania niepodległości i która okazała się słuszniejszą. Pomogą nam w tym jedni z najznamienitszych znawców tematu, a mianowicie - po stronie Józefa Piłsudskiego zasiądą: prof. Grzegorz Nowik, zastępca dyrektora Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i prof. Janusz Cisek, w latach 1992 - 2000 - dyrektor Instytutu Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku. Po stronie Romana Dmowskiego: prof. Jan Żaryn, w latach 2006 - 2009 - dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN oraz dr Krzysztof Kawęcki, od roku 1998 – doradca Ministra Edukacji Narodowej, następnie (2000-2001) wiceminister w MEN, specjalizuje się w historii myśli narodowej w Polsce. Przebieg dyskusji będzie nietypowy. Po krótkim wstępie ze stronnych naszych gości, nastąpią pytania od prowadzących oraz z sali. I to właśnie przybyli słuchacze będą tu głównymi decydentami podczas rozstrzygnięcia sporu, która droga była najlepszą. Na koniec zajmą miejsca po stronie postaci, która według nich zasługuje na miano zwycięscy tego sporu.

ZAPRASZAMY!

 Uniwersytet Warszawski, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28

 Aula starego BUW-u 23 kwietnia 2015

 godz. 19:00