• Wyślij znajomemu
    zamknij [x]

    Wiadomość została wysłana.

     
    • *
    • *
    •  
    • Pola oznaczone * są wymagane.
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Gebelein 2014 – pierwszy sezon nowych polskich badań w Egipcie zakończony

09:52, 09.06.2014
Gebelein 2014 – pierwszy sezon nowych polskich badań w Egipcie zakończony Na początku 2014 roku odbył się pierwszy sezon badań pod patronatem na zespole stanowisk archeologicznych w Gebelein (Egipt, ok. 28 km na południowy-zachód od Luksoru). Badania te obfitowały w wiele niespodzianek. Jak się okazało, znajduje się tam nieznana do tej pory egiptologom, wykuta w skale, świątynia bogini Hathor oraz grobowce z początków drugiego tysiąclecia przed naszą erą.

Na początku 2014 roku odbył się pierwszy sezon badań pod patronatem na zespole stanowisk archeologicznych w Gebelein (Egipt, ok. 28 km na południowy-zachód od Luksoru). Badania te obfitowały w wiele niespodzianek. Jak się okazało, znajduje się tam nieznana do tej pory egiptologom, wykuta w skale, świątynia bogini Hathor oraz grobowce z początków drugiego tysiąclecia przed naszą erą.

Przerysowywanie predynastycznych rytów (fot. W. Ejsmond)
Przerysowywanie predynastycznych rytów (fot. W. Ejsmond)

Podziel się:   Więcej

Nazwa „Gebelein”, znaczy po arabsku „dwa wzgórza”, co pochodzi od charakterystycznego elementu miejscowego krajobrazu. Wschodnia skała góruje nad przepływającym obok Nilem, tworząc znakomity punkt obserwacyjny, w którym to miejscu przez setki lat istniała twierdza i świątynie. Natomiast zachodnia skała wyrasta z pustynnej równiny, ciągnącej się przez wiele kilometrów w kierunku zachodnim, gdzie na horyzoncie wyrasta łańcuch wzgórz Pustyni Libijskiej. Miejsce to odgrywało ważną rolę w historii starożytnego Egiptu. W najdawniejszych jego dziejach (IV tys. p.n.e.) znajdował się tu bardzo ważny ośrodek, być może stolica jednego z proto-państw, które były poprzednikami państwa faraonów. W czasach faraońskich istniały tam dwa miasta, Pathyris i Krokodylopolis. Pierwsze z nich było w schyłkowym okresie dziejów Egiptu ważnym centrum administracyjnym a w drugim stacjonowały oddziały wojskowe.

W Gebelein były już prowadzone badania archeologiczne, ale jak się okazało w trakcie aktualnie prowadzonych prac, miejsce to kryje wciąż wiele tajemnic. W ostatnich latach nasiliły się w Egipcie przypadki plądrowania i dewastowania stanowisk archeologicznych. Na przełomie lat 2013 -14 w Gebelein koparkami zniszczono część starożytnej nekropoli, odsłaniając przy tym fragmenty nieznanych do tej pory grobowców wysokich dostojników państwowych. Wykop zrobiony przez buldożery przecina nekropolę w ten sposób, że widać w jego ścianach pochówki i mury większych zespołów grobowych. Niemniej interesujące są znalezione tam zabytki, które umknęły uwadze rabusiów, np. naczynia związane z pośmiertnym kultem zmarłych czy fragmenty malowanego, drewnianego sarkofagu. Sytuacja jest poważna i wymaga podjęcia pilnych działań, gdyż dewastacja może się niebawem powtórzyć.

 Prowadzone w tym roku badania z ramienia Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego miały na celu zinwentaryzowanie znajdujących się tam obiektów archeologicznych. W Gebelein jest kilka starożytnych cmentarzysk. Badania podjęte na najbardziej zagrożonym, umożliwiły zinwentaryzowanie i wstępne zadokumentowanie 184 obiektów, w większości wykutych w skale grobowców. Dokładna ich liczba jest trudna do określenia, gdyż oprócz dobrze widocznych, wykutych w skale szybów wiodących do komór grobowych, jest też dużo znacznie skromniejszych mogił, oraz być może, dobrze zamaskowanych między skałami innych grobów. Na szczególną uwagę zasługują duże grobowce wykonane z niewypalanej cegły, których wejście osłonięte było filarowym portykiem czy wykute w skale grobowce z sufitem wspartym na kolumnach. W jednym z takich skalnych grobowców zachowały się resztki dekoracji malarskich. Zabytki zostały zlokalizowane i zadokumentowane przy użyciu mobilnych aplikacji Geograficznych Systemów Informacji, które stają się coraz popularniejsze podczas prowadzenia badań powierzchniowych. Należałoby również wspomnieć, że cała dokumentacja stanowiska przechowywana jest w Archeologicznym Systemie Informacji, który umożliwia przeprowadzenie analiz informacji zdobytych w terenie, po powrocie do kraju.

Na szczycie wschodniej skały, obok jednego z tych cmentarzysk, stała kiedyś twierdza i świątynia bogini Hathor. Obecnie niewiele zostało po tych budowlach. Jednak u podnóża tej skały, dokładnie poniżej świątynią Hathor, znajdowało się jeszcze jedno miejsce kultu tej bogini, tj. wykute w skale sanktuarium, w którym z zachowały się na ścianach reliefy. Hathor była boginią kojarzoną przez starożytnych Egipcjan ze śpiewem, tańcem, miłością oraz śmiercią. Niewiele jednak wiadomo na temat jej kultu w Gebelein. Mamy nadzieję, że badania, które chcemy przeprowadzić w przyszłym roku, zwłaszcza odczytanie wykutych na ścianach sanktuarium tekstów, dostarczą nam więcej informacji na ten temat.

Tegoroczne badania były też okazją do testowania nowoczesnych technik służących do dokumentacji i niedestruktywnych badań. Były to, między innymi, wspominane mobilne aplikacje GIS, które pomogły nie tylko przy inwentaryzacji zabytków, ale również przy analizach obrazów satelitarnych w bliskiej podczerwieni czy Reflectance Transformation Imaging (RTI).

Dzięki analizie obrazów satelitarnych zauważaliśmy zarysy obiektów znajdujących się pod powierzchnią dzisiejszych pól uprawnych. Obserwacja obrazów w podczerwieni wskazała kilka charakterystycznych zmian w roślinności. Podczas sprawdzania w terenie, czym mogą być widoczne z satelity obiekty, okazało się, że jedne z nich został przecięty przez koparkę i jest starożytnym kanałem nawadniającym. Inne anomalie mogą być pozostałościami innych starożytnych konstrukcji.

Technika RTI polega na wykonaniu serii zdjęć danej płaszczyzny przy użyciu lampy błyskowej i zmienianiu kierunku padania światła przy robieniu każdego ze zdjęć. Fotografie te składa się następnie w specjalistycznym programie komputerowym w jeden obraz, na którym można manipulować kątem padania światła, kolorystyką i ostrością. Jest to metoda służąca, między innymi, do dokumentacji rytów naskalnych i inskrypcji. Jak się jednak okazało, technika ta pozwoliła również na odkrycie niewidocznych gołym okiem przedstawień. W tym sezonie przerysowywano ryty z jednej ze skalnych ścian. Miejsce to oglądano przez kilka dni o różnych porach, gdyż zmiana kąta padania promieni słonecznych sprawiała, że pewne przedstawienia stawały się lepiej widoczne. Miejsce to przez znaczą część dnia jest jednak w cieniu a promienie słoneczne padają tam jedynie rankiem, niemal prostopadle na ryty. Sprawia to, że wyryte linie nie tworzą cieni, przez co rysunki i inskrypcje są słabo widoczne. Dopiero na obrazie RTI uwidoczniło się przedstawienie boga Mina i wiele detali wcześniej dokumentowanych rytów. Porównanie przerysu na folii i obrazu RTI umożliwiło dostrzeżenie nowych elementów przedstawień i skorygowanie dokumentacji.

W tym sezonie zadokumentowano też odkryte w zeszły roku graffito komemoratywne datowane na pierwszy rok panowania Ramzesa IV – ostatniego wielkiego władcy czasów Nowego Państwa. Jest ono jednym z wielu rytów jakie odkryliśmy do tej pory w Gebelein. Tego typu inskrypcje i przedstawienia wykonywano w Gebelein jeszcze przed powstaniem cywilizacji egipskiej i przez cały czas jej trwania. Są one świadectwem nie tylko ludzkiej aktywności ale także wierzeń oraz wydarzeń historycznych jakie miały miejsce w Gebelein. Sezon ten wzbogacił naszą wiedzę na temat dziejów Gebelein. Obecność odkrytych w tym roku grobowców wysokich dostojników państwowych wskazuje, że było to bardzo ważne centrum administracyjne, którego rolę można by porównać do naszej stolicy województwa. Powstało też wiele nowych pytań oraz wyzwań na przyszłe lata. Niezbędne jest określenie dokładnego zasięgu stanowisk archeologicznych w Gebelein żeby móc je skutecznie chronić. Celem przyszłych sezonów będzie zadokumentowanie i opublikowanie nieznanych społeczności naukowej zabytków, które wniosą nowe informacje do badań nad dziejami i kulturą starożytnego Egiptu. Wojciech Ejsmond, Julia Chyla, Cezary Baka, Dawid F. Wieczorek i Piotr Witkowski