• Wyślij znajomemu
    zamknij [x]

    Wiadomość została wysłana.

     
    • *
    • *
    •  
    • Pola oznaczone * są wymagane.
  • Wersja do druku
  • -AA+A

II Festiwal Historii Alternatywnej

12:31, 28.08.2020
II Festiwal Historii Alternatywnej Co by było, gdyby… idąc za ciosem po bitwie warszawskiej ruszyć na Moskwę i dzięki sile polskiego oręża na zawsze odmienić losy świata zdławiając komunizm w zarodku? Na to pytanie i wiele innych będą starali się znaleźć odpowiedź uznani autorzy literatury fantastycznej, historycy i publicyści podczas drugiej edycji wyjątkowej imprezy.

Co by było, gdyby… idąc za ciosem po bitwie warszawskiej ruszyć na Moskwę i dzięki sile polskiego oręża na zawsze odmienić losy świata zdławiając komunizm w zarodku? Na to pytanie i wiele innych będą starali się znaleźć odpowiedź uznani autorzy literatury fantastycznej, historycy i publicyści podczas drugiej edycji wyjątkowej imprezy.

II Festiwal Historii Alternatywnej
II Festiwal Historii Alternatywnej

Podziel się:   Więcej
Przełomowe wydarzenia historyczne inspirują do wielowymiarowych rozważań na temat alternatywnych scenariuszy przeszłości. Jednym z nich, szczególnie pod kątem obchodzonej w tym roku rocznicy, jest kluczowa nie tylko dla losów Polski, ale i świata Bitwa Warszawska. Odniesione w jej wyniku zwycięstwo nad bolszewikami mogło mieć o wiele większe konsekwencje, istotnie wpływając na przebieg późniejszych relacji polsko-rosyjskich. O tym w jakim stopniu, będą dyskutować podczas głównego bloku tematycznego drugiej edycji Festiwalu Historii Alternatywnej w Zabrzu pisarze, historycy i dziennikarze. Wśród nich znajdą się m.in. A. Pilipiuk, J. Komuda, S. Koper, P. Langenfeld, T. Płużański.
W pozostałych panelach eksperci zajmować się będą alternatywnymi scenariuszami roku 1945, okresu PRL oraz transformacji gospodarczo-ustrojowej lat 90.

Dodatkową i unikalną w swej formie atrakcją, nawiązującą bezpośrednio do tematyki Festiwalu będzie spektakl „Czerwona Gorączka” oparty na jednym z opowiadań A. Pilipiuka oraz koncert Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej.

Miejsce: Sztolnia Królowa Luiza przy zabytkowym kompleksie kopalni Guido w Zabrzu, budynek Łaźni Łańcuszkowej, ul. Wolności 408, Zabrze

Termin: 5-6 września 2020