• Wyślij znajomemu
    zamknij [x]

    Wiadomość została wysłana.

     
    • *
    • *
    •  
    • Pola oznaczone * są wymagane.
  • Wersja do druku
  • -AA+A

IV FESTIWAL KOMIKSÓW I PLANSZOWYCH GIER HISTORYCZNYCH

13:20, 07.05.2014
IV FESTIWAL KOMIKSÓW I PLANSZOWYCH GIER HISTORYCZNYCH Centrum Edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej Przystanek Historia po raz czwarty zaprasza na Festiwal Komiksu Historycznego. Partnerami imprezy są: Narodowe Centrum Kultury i Muzeum Historii Polski oraz wydawnictwa: Nowa Era, Prószyński i Sp-ka, Egmont Polska oraz Zin Zin Press. Tym razem proponujemy bogatszą formułę i dołączamy do Festiwalu Komiksów spotkanie z historycznymi grami planszowymi.

Centrum Edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej Przystanek Historia po raz czwarty zaprasza na Festiwal Komiksu Historycznego. Partnerami imprezy są: Narodowe Centrum Kultury i Muzeum Historii Polski oraz wydawnictwa: Nowa Era, Prószyński i Sp-ka, Egmont Polska oraz Zin Zin Press. Tym razem proponujemy bogatszą formułę i dołączamy do Festiwalu Komiksów spotkanie z historycznymi grami planszowymi.

T. Kołodziejczak i M. Parowski
T. Kołodziejczak i M. Parowski

Podziel się:   Więcej

W siedzibie Centrum przy ulicy Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie przez prawie cały dzień - sobota, 17 maja 2014 r. – a nawet dłużej, bo to Noc Muzeów, odbywać się będą spotkania ze scenarzystami, rysownikami i wydawcami komiksów, także z krytykami literackimi.

Od godziny 19.00 będą na Państwa czekać stoliki z różnymi historycznymi grami planszowymi. Imprezę o godz. 11.00 otworzy nestor polskich komiksiarzy pan Henryk Chmielewski - słynny Papcio Chmiel.

W chwilę później nastąpi otwarcie:

• wystawy Historia Polski w Komiksie pod kuratelą Wojciecha Łowickiego,

• wystawy wybranych plansz z komiksów historycznych Tomasza Meringa z Wejherowa oraz

• wystawy wybranych plansz z komiksu Wilcze Tropy. Młot Krzysztofa Wyrzykowskiego.

Pomiędzy 13. 00 a 14.00 pan Marcin Andrys – redaktor naczelny serwisu Paradoks – poprowadzi quiz z nagrodami dla najmłodszych uczestników Festiwalu. Następnie wręczymy nagrody i otworzymy wystawę prac laureatów II edycji ogólnopolskiego konkursu pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej Epizody z historii najnowszej Polski w komiksie.

O g. 11.30 zapraszamy nauczycieli na pasjonujący wykład dr Bartłomieja Janickiego z Uniwersytetu Opolskiego poświęcony wykorzystaniu komiksu historycznego podczas lekcji historii, języka polskiego i wiedzy o społeczeństwie.

Lokalne narracje małych historii to temat interesującego wykładu otwartego, w którym dr Tomasz Marciniak, socjolog kultury z Torunia, krytyk komiksu – niesamowity erudyta i gawędziarz - przedstawi o g. 13.00 zjawisko rozpowszechnienia najnowszych trendów w polskiej powieści graficznej.

O 13.45 pracownicy z Instytutu Pamięci Narodowej, Narodowego Centrum Kultury i Wydawnictwa Nowa Era krótko przedstawią działalność swoich instytucji polu edukacji historycznej.

Od godziny 14:45 do 16:20 autorzy i współautorzy najciekawszych komiksów historycznych zaprezentują je przed gośćmi Festiwalu; poznamy: Kosy Wojny 1863, Radomski czerwiec’76, Wrzesień Pułkownika Maczka, Wilcze Tropy, Smert’ Lachom,Jan Hardy(3.zeszyt), Praga gada (antologia), Powstanie Wielkopolskie. Mieszkańcy Swarzędza w zwycięskim zrywie Niepodleglościowym. Będzie okazja do zadawania pytań i dyskusji. W trakcie całej imprezy pan Tomasz Mering będzie prowadził zajęcia warsztatowe dla tych, którzy chcą poznać tajniki rysowania komiksów historycznych. A dla wszystkich, którzy zechcą uczestniczyć w 4. Festiwalu Komiksów i Historycznych Gier Planszowych przez cały czas będą czekały stoiska z bestsellerami i nowościami wydawniczymi (m.in. Kolejka, Dywizjon 303, Daj znak, 101, Monte Cassino oraz inne).

Jeśli ktoś kolekcjonuje autografy, Festiwal to wspaniała okazja do ich uzyskania. Celem tego kulturalno-edukacyjnego wydarzenia jest zwiększenie zainteresowania historią (szczególnie wśród dzieci oraz młodzieży, choć nie tylko), zwłaszcza dziejami najnowszymi Polski. Coraz ciekawsze, zarówno w treści, jak i w formie, wartościowe publikacje komiksowe łączą dobrą zabawę z przekazywaniem wiedzy i są tym samym skutecznym sposobem popularyzowania wiedzy historycznej. Dlatego m.in. chcemy zwrócić uwagę rodziców i nauczycieli na to, jak można w ciekawy sposób wykorzystać komiks jako narzędzie dydaktyczne w nauczaniu różnych przedmiotów.

 Anna Klimowicz, pomysłodawca i koordynator Festiwalu i konkursu, edukator z Centrum Edukacyjnego IPN im. J. Kurtyki Przystanek Historia