• Wyślij znajomemu
    zamknij [x]

    Wiadomość została wysłana.

     
    • *
    • *
    •  
    • Pola oznaczone * są wymagane.
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Międzynarodowe Obchody 98. Rocznicy Oswobodzenia Krakowa

18:57, 19.10.2016
Międzynarodowe Obchody 98. Rocznicy Oswobodzenia Krakowa Przejęcie władzy w Krakowie przez młodych oficerów byłej armii austriacko – węgierskiej, które miało miejsce w dniach 30 i 31 października 1918 roku jest określane mianem „Bezkrwawej Rewolucji”. Oficerem bezpośrednio odpowiedzialnym za wypadki jakie miały miejsce w ostatnich dniach października 1918 roku był porucznik Antoni Stawarz, który działając bez rozkazów, wieczorem 30 października przejął dworzec kolejowy w Płaszowie, z którego za pośrednictwem telegrafu rozesłał wiadomość do miast w Galicji i okupacji austriacko – węgierskiej o Rewolucji w Krakowie, co dało sygnał do rozbrajania pozostałych pomniejszych garnizonów zaborczych na ziemiach polskich. Jeszcze tego samego wieczoru w Prokocimiu organizacja dywersyjna stworzona przez Stawarza zbrojnie przejęła austriacko – węgierski pociąg pancerny.

Przejęcie władzy w Krakowie przez młodych oficerów byłej armii austriacko – węgierskiej, które miało miejsce w dniach 30 i 31 października 1918 roku jest określane mianem „Bezkrwawej Rewolucji”. Oficerem bezpośrednio odpowiedzialnym za wypadki jakie miały miejsce w ostatnich dniach października 1918 roku był porucznik Antoni Stawarz, który działając bez rozkazów, wieczorem 30 października przejął dworzec kolejowy w Płaszowie, z którego za pośrednictwem telegrafu rozesłał wiadomość do miast w Galicji i okupacji austriacko – węgierskiej o Rewolucji w Krakowie, co dało sygnał do rozbrajania pozostałych pomniejszych garnizonów zaborczych na ziemiach polskich. Jeszcze tego samego wieczoru w Prokocimiu organizacja dywersyjna stworzona przez Stawarza zbrojnie przejęła austriacko – węgierski pociąg pancerny.

Międzynarodowe Obchody 98. Rocznicy Oswobodzenia Krakowa
Międzynarodowe Obchody 98. Rocznicy Oswobodzenia Krakowa

Podziel się:   Więcej

Na pamiątkę tych wydarzeń Stowarzyszenie Tradycyjny Oddział C. i K. Regimentu Artylerii Fortecznej No. 2 barona Edwarda von Beschi – Twierdza Kraków od roku 1998 organizuje w krakowskim Podgórzu obchody rocznicowe z udziałem gości zagranicznych, propagując tym samym historię lokalną związaną z odzyskaniem przez Polskę niepodległości wśród mieszkańców Krakowa, jak również za pośrednictwem przybyłych gości poza granicami kraju.

Stowarzyszenie ma niezmierny zaszczyt zaprosić Państwa do udziału w tegorocznych Obchodach, nad którymi patronat honorowy objęło Ministerstwo Obrony Narodowej poprzez osobę Pana prof. Dr hab. Wojciecha Fałkowskiego – Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.