• Wyślij znajomemu
    zamknij [x]

    Wiadomość została wysłana.

     
    • *
    • *
    •  
    • Pola oznaczone * są wymagane.
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Ogólnopolska Konferencja Naukowa w Piotrawinie (16-17.05.2014)

13:20, 07.05.2014
Ogólnopolska Konferencja Naukowa w Piotrawinie (16-17.05.2014) Konferencja będzie podsumowaniem pierwszych kompleksowych prac przeprowadzonych w latach 2011-13 w gotyckim zespole zabytkowym - jednym z najstarszych sanktuariów w Polsce. Prace te ze względu na rangę obiektu i związanych z nim zabytków ruchomych mają wyjątkowe znaczenie dla kultury polskiej i ochrony dziedzictwa narodowego.

Konferencja będzie podsumowaniem pierwszych kompleksowych prac przeprowadzonych w latach 2011-13 w gotyckim zespole zabytkowym - jednym z najstarszych sanktuariów w Polsce. Prace te ze względu na rangę obiektu i związanych z nim zabytków ruchomych mają wyjątkowe znaczenie dla kultury polskiej i ochrony dziedzictwa narodowego.

Fot. arch
Fot. arch

Podziel się:   Więcej
Pracom remontowo-konserwatorskim, obejmującym architekturę kościoła i kaplicy z detalami, otoczenie kościoła i kaplicy wraz elementami kamiennymi oraz wystrój i wyposażenie wnętrza kościoła, towarzyszyły szerokie badania archeologiczne, historyczne i konserwatorskie. Badania naukowe prowadzili doświadczeni specjaliści, w tym przedstawiciele środowisk uniwersyteckich i muzealnych, znawcy problematyki sztuki średniowiecznej i nowożytnej, reprezentujący różne polskie ośrodki naukowe. Ich referaty będą przedstawiały zakres prac konserwatorskich przeprowadzonych w Piotrawinie w ostatnich trzech latach i odkrycia dokonane podczas prowadzenia renowacji (np. relikty murów projektowanej monumentalnej bazyliki XVIII-wiecznej). Część wystąpień dotyczyć będzie ikonografii obiektów – w tym włoskiej proweniencji – zgromadzonych w kościele i na wystawie urządzonej w południowej zakrystii. Przedstawione zostaną najcenniejsze zabytki piotrawińskie, m.in.: słynna kapa liturgiczna biskupa Tylickiego (wiązana błędnie z osobą świętego Stanisława), nowożytne obrazy czy wyroby z zakresu złotnictwa. Przedmiotem wnikliwej analizy będą także obrazy wotywne oraz niezauważone dotąd szczegóły ikonografii św. Stanisława (patrona parafii i Polski) występujące w niektórych obrazach Wskrzeszenia Piotrowina, a mające związek z kościołem piotrawińskim i jego wezwaniem. Niektóre z wystąpień będą rodzajem analizy porówawczej i umiejscowią zabytki piotrawińskie na tle podobnych występujących w Polsce i Europie. Wszystkie referaty mają za cel przybliżenie historii zespołu i jego wartości - jako ważnego świadectwa kultury regionu i Polski.