• Wyślij znajomemu
    zamknij [x]

    Wiadomość została wysłana.

     
    • *
    • *
    •  
    • Pola oznaczone * są wymagane.
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Rusza internetowe głosowanie na Wydarzenie Historyczne Roku 2019

10:14, 02.06.2020
Rusza internetowe głosowanie na Wydarzenie Historyczne Roku 2019 Muzeum Historii Polski, organizator 13. edycji Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku, informuje, że od 1 czerwca 2020 można głosować na wybraną przez jury finałową piętnastkę w trzech kategoriach: Wydarzenie, Wystawa oraz Edukacja i multimedia. W drugim etapie głosować mogą wszyscy – i to internauci zadecydują o ostatecznych wynikach. Głosy można oddawać do końca czerwca.

Muzeum Historii Polski, organizator 13. edycji Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku, informuje, że od 1 czerwca 2020 można głosować na wybraną przez jury finałową piętnastkę w trzech kategoriach: Wydarzenie, Wystawa oraz Edukacja i multimedia. W drugim etapie głosować mogą wszyscy – i to internauci zadecydują o ostatecznych wynikach. Głosy można oddawać do końca czerwca.

obrazek1
obrazek1

Podziel się:   Więcej
Rozpoczyna się drugi etap plebiscytu czyli GŁOSOWANIE: (1 - 30 czerwca 2020). Internauci wskazują swoje typy z listy piętnastu laureatów - po 5 z każdej kategorii - umieszczonej na stronie internetowej Plebiscytu.

Aby wziąć udział w głosowaniu należy wejść na stronę  http://whr.muzhp.pl/#home, zapoznać się z poszczególnymi wydarzeniami i zaakceptować regulamin Plebiscytu. Można oddać łącznie trzy głosy, jeden głos na jedno wydarzenie w każdej kategorii.

Komisja konkursowa zadecydowała, że w tym roku do II etapu zakwalifikowanych zostało 15 wydarzeń, wśród których znalazły się:

KATEGORIA „WYDARZENIE”
- Obchody 100-lecia I Powstania Śląskiego (Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach)
- Otwarcie 22 listopada 2019 r. historycznego gmachu Teatru Miejskiego im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie po odbudowie z wojennych ruin i utworzenie w nim nowoczesnej instytucji kultury (Gmina Miejska Głogów)
- Otwarcie Muzeum Książąt Czartoryskich wraz z wydarzeniami towarzyszącymi (Muzeum Narodowe w Krakowie)
- Rok Wazowski 2019 w Zamku Królewskim w Warszawie - Muzeum (Zamek Królewski w Warszawie - Muzeum)
- Zawołani po Imieniu – edycja 2019 (Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego)

KATEGORIA „WYSTAWA”
- Dzieje złotego (Centrum Pieniądza Narodowego Banku Polskiego im. Sławomira S. Skrzypka)
- Ochotnik. Witold Pilecki i jego misja w Auschwitz (Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego)
- Pompeje. Życie i śmierć w cieniu Wezuwiusza (Muzeum Archeologiczne w Krakowie)
- „Walka i Cierpienie. Obywatele polscy podczas II wojny światowej" (Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP)
- SAPIENTIA AEDIFICAVIT SIBI DOMUM Mądrość zbudowała sobie dom… Państwo krzyżackie w Prusach (Muzeum Zamkowe w Malborku)

KATEGORIA „EDUKACJA I MULTIMEDIA”
- Box "100na100" (Polskie Wydawnictwo Muzyczne)
- Edukacyjna aplikacja mobilna „Być Polakiem w Breslau" (Ośrodek „Pamięć i Przyszłość")
- Strona internetowa Powstańcy Śląscy (Archiwum Państwowe w Opolu, Archiwum Państwowe w Katowicach)
- Srebrny Szlak Gwarków Olkuskich (Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu)
- Zbiory Muzeum Narodowego w Krakowie w cyfrowym świecie kultury. Nowa platforma cyfrowa https://zbiory.mnk.pl/pl/strona-glowna  (Muzeum Narodowe w Krakowie)

Plebiscyt cieszy się prestiżem i zainteresowaniem mediów. W tym roku zostało zgłoszonym blisko dwieście projektów, z kraju i zagranicy, z takich krajów, jak: Anglia, Austria, Argentyna, Australia, Białoruś, Francja, Kanada, Litwa, Niemcy, Ukraina, Węgry, Włochy. Najwięcej projektów zgłoszono w kategorii Wydarzenie.
Plebiscyt angażuje wiele środowisk lokalnych, które chcą wypromować organizowane przez siebie przedsięwzięcia. Od początku istnienia Plebiscytu zgłoszono ponad 1000 przedsięwzięć, a w internetowym głosowaniu wzięło udział łącznie blisko 50 tys. internautów.

Na kanale YouTube Muzeum Historii Polski dostępna jest prezentacja laureatów z poprzedniej edycji.

Plebiscyt został objęty Honorowym Patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Organizator: Muzeum Historii Polski w Warszawie (http://whr.muzhp.pl/#home
Partnerzy: historia.org.pl, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie 
Darczyńca: Fundacja Orlen 
Patroni medialni: Polskie Radio, Polska Agencja Prasowa, dzieje.pl, Telewizja Polska, TVP Historia, Sieci, wSieci Historii.