• Wyślij znajomemu
    zamknij [x]

    Wiadomość została wysłana.

     
    • *
    • *
    •  
    • Pola oznaczone * są wymagane.
  • Wersja do druku
  • -AA+A

„Śladami Walczącej Warszawy”

16:34, 13.10.2020
„Śladami Walczącej Warszawy” Fundacja im. Janusza Kurtyki zaprasza do udziału w cyklu wydarzeń „Śladami Walczącej Warszawy” upamiętniającym dzieje Polskiego Państwa Podziemnego oraz Bohaterów Warszawy.

Fundacja im. Janusza Kurtyki zaprasza do udziału w cyklu wydarzeń „Śladami Walczącej Warszawy” upamiętniającym dzieje Polskiego Państwa Podziemnego oraz Bohaterów Warszawy.

"Śladami Walczącej Warszawy"
"Śladami Walczącej Warszawy"

Podziel się:   Więcej
W dniu 17 października o godzinie 10.00 spod ul. Myśliwieckiej 6 w Warszawie wyruszy spacer „Tropem Kamieni na Szaniec”, podczas którego uczestnicy będą mogli poznać historię Bohaterów książki „Kamieni na Szaniec” - „Alka”, „Rudego”, „Zośki”, a także innych członków Grup Szturmowych Szarych Szeregów. Spacer przejdzie po miejscach związanych z ich działalnością na Mokotowie, Żoliborzu i Śródmieściu. Uczestnicy podczas spaceru dowiedzą się m.in.: jak wyglądało tajne nauczanie, gdzie namalowano pierwszy znak Polski Walczącej oraz jak funkcjonował tzw. „mały sabotaż”. Będzie okazja także poznać przebieg słynnej „Akcji pod Arsenałem”.

7 listopada odbędzie się spacer „Pośród mogił Bohaterów”, którego trasa wiodła będzie przez warszawskie cmentarze powązkowskie. W miejscach tych uczczona zostanie pamięć Bohaterów poległych w walkach o Polskę. Oprócz tego przytoczone zostaną historie także i tych mniej znanych postaci, które swoje życie poświęcili dla Ojczyzny. Początek wydarzenia o godzinie 10.00 spod II Bramy przy Starych Powązkach.

Ostatnim wydarzeniem w ramach cyklu będzie spacer „W imieniu Polski Walczącej”, który wyruszy 5 grudnia o godzinie 10.00 spod ul. Chocimskiej 17. W trakcie tego wydarzenia zaprezentowane zostaną historie dotyczące spektakularnych akcji Polskiego Państwa Podziemnego, również i tych mniej znanych w szerszej opinii publicznej. Uczestnicy dowiedzą się m.in.: jak wyglądała akcja „Główki”, czy też co wydarzyło się zaledwie kilka metrów od siedziby gestapo przy al. Szucha.

Wstęp na wydarzenia jest wolny. Z uwagi na trwającą pandemię COVID-19 uczestnicy spaceru zobowiązani są do zasłaniania ust i nosa oraz zachowywania bezpiecznego dystansu pomiędzy sobą.
Szczegółowe informacje o nadchodzących wydarzeniach dostępne są na stronie www.fundacjakurtyki.pl oraz na profilu Fundacji na Facebooku oraz Twitterze