• Wyślij znajomemu
    zamknij [x]

    Wiadomość została wysłana.

     
    • *
    • *
    •  
    • Pola oznaczone * są wymagane.
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Stanisław Toegel – karykatury wojenne i polityczne

15:04, 06.05.2015
Stanisław Toegel – karykatury wojenne i polityczne Po 70 latach od zakończenia II wojny światowej w Muzeum Górnośląskim zaprezentowane zostaną rysunki autorstwa Stanisława Toegla (1905–1953) – prawnika, żołnierza Armii Krajowej. Beztroski lwowianin, publikujący w przedwojennej prasie karykatury i rysunki satyryczne, podczas wojny postanowił użyć swego talentu do walki z wrogiem, pracując dla prasy konspiracyjnej. Po powstaniu warszawskim stworzył przejmujący rysunkowy obraz hitlerowskiego okrucieństwa, obłudy, ale i politycznej głupoty. Spod jego rąk wyszły również karykatury polityków: przed wojną sportretował członków polskiej elity politycznej, po kapitulacji Niemiec – przywódców koalicji antyhitlerowskiej. Rysunki te – odważne, ostre w wyrazie – bawią i przerażają także dzisiejszych odbiorców.

Po 70 latach od zakończenia II wojny światowej w Muzeum Górnośląskim zaprezentowane zostaną rysunki autorstwa Stanisława Toegla (1905–1953) – prawnika, żołnierza Armii Krajowej. Beztroski lwowianin, publikujący w przedwojennej prasie karykatury i rysunki satyryczne, podczas wojny postanowił użyć swego talentu do walki z wrogiem, pracując dla prasy konspiracyjnej. Po powstaniu warszawskim stworzył przejmujący rysunkowy obraz hitlerowskiego okrucieństwa, obłudy, ale i politycznej głupoty. Spod jego rąk wyszły również karykatury polityków: przed wojną sportretował członków polskiej elity politycznej, po kapitulacji Niemiec – przywódców koalicji antyhitlerowskiej. Rysunki te – odważne, ostre w wyrazie – bawią i przerażają także dzisiejszych odbiorców.

fot. arch
fot. arch

Podziel się:   Więcej
Pierwsza w Polsce wystawa monograficzna karykatur Stanisława Toegla to prezentacja rysunków wybranych z pięciu opublikowanych przez Toegla cykli. W pierwszej części wystawy czarno-białe karykatury przedstawiają przedwojennych polskich polityków – m. in. Władysława Sikorskiego, Romana Dmowskiego czy Ignacy Paderewskiego (Album karykatur politycznych) oraz przywódców koalicji hitlerowskiej w rolach mitologicznych bogów i herosów: Herkulesa, Zeusa, Apolla (Olymp of to day). Cykle Hitleriada Furiosa oraz Hitleriada Macabra, ukazane w drugiej, barwniejszej i bardziej śmiałej części ekspozycji, to wizerunki Adolfa Hitlera i innych przywódców III Rzeszy oraz dokumentacja okrucieństw hitlerowskich w okupowanej Polsce. Towarzyszy im powstały zaraz po zakończeniu wojny cykl Polski Wojak na Obczyźnie, w którym autor z przymrużeniem oka utrwalił sylwetki żołnierzy I Korpusu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

Stanisław Toegel obrazował absurdy, makabrę wojny, bestialstwo. „Praca satyryczna jego wynikała z poczucia humoru i dobrodusznej pasji ośmieszania brzydoty czynów, nie ludzi”. W konspiracji i w niewoli stworzył reporterski dokument zagrywek politycznych i działań wojennych, który u ówczesnych budził lęk, ale i przynosił pociechę. W 1948 roku Stanisław Toegel osiadł w Bytomiu, gdzie, doczekawszy się syna, zmarł w wieku 48 lat. Wystawę nigdy dotąd nie pokazywanych w tak szerokim wyborze prac rysownika ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego uzupełni prezentacja (przekazanych do zbiorów Muzeum przez syna artysty) unikatowych egzemplarzy prasy obozowej, w której pracował Stanisław Toegel. \

Wystawa zostanie otwarta w Noc Muzeów, 16 maja 2015 roku i czynna będzie cztery miesiące.

Wernisaż: 16 maja (sobota), godz. 19.00

Czas trwania wystawy: 16 maja–15 października 2015

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, ul. W. Korfantego 34

Kurator: Maciej Droń