• Wyślij znajomemu
    zamknij [x]

    Wiadomość została wysłana.

     
    • *
    • *
    •  
    • Pola oznaczone * są wymagane.
  • Wersja do druku
  • -AA+A

W Józefowie jak w XIX-wiecznym salonie

16:40, 10.04.2015
W Józefowie jak w XIX-wiecznym salonie 25 i 26 kwietnia 2015 r. podwarszawskie miasto stanie się stolicą polskich tańców narodowych. Miejski Ośrodek Kultury zaprasza na I Ogólnopolski Konkurs Kar Mazurowych i Dowolnych Kompozycji Tańców Polskich – wydarzenie promujące polskie tańce narodowe w formach: salonowej i współczesnej. Termin jest nieprzypadkowy – w 2015 r. pod auspicjami UNESCO obchodzona jest 250 rocznica urodzin Michała Kleofasa Ogińskiego, polskiego kompozytora, który zasłynął przede wszystkim jako twórca polonezów.

25 i 26 kwietnia 2015 r. podwarszawskie miasto stanie się stolicą polskich tańców narodowych. Miejski Ośrodek Kultury zaprasza na I Ogólnopolski Konkurs Kar Mazurowych i Dowolnych Kompozycji Tańców Polskich – wydarzenie promujące polskie tańce narodowe w formach: salonowej i współczesnej. Termin jest nieprzypadkowy – w 2015 r. pod auspicjami UNESCO obchodzona jest 250 rocznica urodzin Michała Kleofasa Ogińskiego, polskiego kompozytora, który zasłynął przede wszystkim jako twórca polonezów.

fot. arch
fot. arch

Podziel się:   Więcej

Konkurs odpowiada na potrzebę ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego w zakresie polskich tańców narodowych. Jego ideą jest przypomnienie, że polskie tańce narodowe, do których zaliczamy: poloneza mazura, krakowiaka, oberka i kujawiaka, cieszyły się ogromną popularnością wśród wyższych warstw polskiego społeczeństwa, a umiejętność ich tańczenia była w Polsce uznawana za jeden z podstawowych elementów dobrego wychowania. W wersji salonowej, stanowiły ozdobę balów organizowanych przez najznamienitsze dwory europejskie, były naszą chlubą i wizytówką. Dziś tańce te kojarzone są przede wszystkim z kulturą ludową, a tylko nieliczni znają pojęcie „kar mazurowych”.

 Czym zatem są kara mazurowe? Karo mazurowe to czteroparowy układ choreograficzny, który można wyodrębnić jako szczególną formę tańczenia mazura, rozpowszechniony zwłaszcza na dworach z salonami o skromniejszych rozmiarach. W Konkursie Kar Mazurowych wezmą udział tancerze w wieku 16-30 lat oraz powyżej 31 lat, łącznie 16 ośmioosobowych zespołów z całej Polski. Druga część projektu, czyli Konkurs Dowolnych Kompozycji Tańców Polskich, obejmuje wszystkie polskie tańce narodowe. Jego założeniem jest poddanie polskiej tradycji tanecznej współczesnej, twórczej, interpretacji. Pary taneczne biorące udział w tej dyscyplinie, mają dużą swobodę w tworzeniu choreografii i doborze muzyki. Oba konkursy odbędą się w oparciu o przepisy wydane przez Komisję ds. Tańców Polskich PS CIOFF® i pod patronatem merytorycznym Stowarzyszenia.

 Dodatkowym elementem projektu jest „Bal w polskim salonie” nawiązujący scenografią, muzyką graną na żywo przez orkiestrę oraz obowiązującą etykietą do XIX-wiecznej zabawy tanecznej. Atmosferę dawnego salonu podkreślą przeobrażenia scenograficzne hali sportowej Integracyjnego Centrum Sportu i Rekreacji w Józefowie, w której odbędą się konkursy i bal. Organizator: Miejski Ośrodek Kultury w Józefowie.

Współorganizatorzy: Integracyjne Centrum Sportu i Rekreacji, Gimnazjum nr 1 im. Łączniczek Armii Krajowej. Patroni honorowi: Polski Komitet ds. UNESCO, Wojewoda Mazowiecki, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Burmistrz Miasta Józefowa. Patroni medialni: TVP Historia, TaniecPolska.pl, Radio KiS. Kultura i Sztuka, Linia Otwocka, Tygodnik Regionalny, Pismo Samorządowe „Józefów nad Świdrem”.