• Wyślij znajomemu
    zamknij [x]

    Wiadomość została wysłana.

     
    • *
    • *
    •  
    • Pola oznaczone * są wymagane.
  • Wersja do druku
  • -AA+A

XII edycja rajdu śladami żołnierzy V Wileńskiej Brygady AK majora „Łupaszki”

12:03, 04.06.2014
XII edycja rajdu śladami żołnierzy V Wileńskiej Brygady AK majora „Łupaszki” Stowarzyszenie Historyczne im. V Wileńskiej Brygady AK majora Zygmunta Szendzielarza skupia miłośników historii, zajmujących się formacjami zbrojnymi Polskiego Państwa Podziemnego. Głównie jednak w naszym zainteresowaniu pozostają oddziały podziemia antykomunistycznego w tym patrona naszego Stowarzyszenia majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”.

Stowarzyszenie Historyczne im. V Wileńskiej Brygady AK majora Zygmunta Szendzielarza skupia miłośników historii, zajmujących się formacjami zbrojnymi Polskiego Państwa Podziemnego. Głównie jednak w naszym zainteresowaniu pozostają oddziały podziemia antykomunistycznego w tym patrona naszego Stowarzyszenia majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”.

Fot. arch
Fot. arch

Podziel się:   Więcej

Ponad 10 lat temu obecni członkowie Stowarzyszenia rozpoczęli na terenie województwa pomorskiego działalność, mającą na celu odkłamanie historii, upamiętnianie, przywracanie dobrego imienia Żołnierzy Wyklętych oraz edukację młodego pokolenia, nie znającego historii Podziemia Antykomunistycznego po zakończeniu II Wojny Światowej. W tym celu organizowano spotkania z kombatantami, prezentowano wystawy tworzone przez Instytut Pamięci Narodowej, fundowano za pomocą dobrowolnych składek pomniki, tablice pamiątkowe, materiały informacyjne (np.: biogramy zasłużonych dowódców, żołnierzy itp.).

Rozpoczęliśmy także organizację rajdów pieszych śladami żołnierzy V Wileńskiej Brygady AK majora „Łupaszki”. Rajdy te odbywają się na terenie Borów Tucholskich, Kaszub, Ziemi Malborskiej oraz Powiśla – wszędzie tam gdzie w latach 1945 – 1946 działały oddziały majora „Łupaszki”. Młodzież wędruje trasami wiodącymi przez miejsca związane z walką Brygady (akcje, potyczki, miejsca kwaterowania, koncentrację, miejsca pamięci czy mogiły poległych).

„Dotykając” historii uczestnicy rajdów dogłębnie poznają historię najwybitniejszej formacji walczącej z komunistami po zakończeniu wojny. Uczestnicy rajdu, dostają szczegółowe zadania do wykonania takie jak: odnalezienie miejsc potyczek i starć, kwater partyzanckich, melin, świadków tamtych wydarzeń a także zbieranie relacji i informacji od miejscowej ludności o wydarzeniach z lat 1945-1946. Ponadto na trasie przemarszu rozdają ulotki informujące o podziemiu antykomunistycznym i V Brygadzie. To właśnie dzięki rajdowiczom, udało się odnaleźć wielu naocznych świadków a także zebrać relacje nieznane dotychczas zawodowym historykom zajmujących się tym tematem. Można bez przesady powiedzieć, że organizowane przez Stowarzyszenie rajdy oprócz czynnika edukacyjnego wniosły ogromną ilość wiedzy historycznej o działalności podziemia antykomunistycznego na terenie Pomorza.

 W tym roku odbywa się już XII edycja naszego rajdu. W tym roku rozpocznie się on 28 czerwca w Kartuzach, po czym uczestnicy zostaną rozwiezieni po terenie całych Borów Tucholskich pogrupowani w 20 patrolach. W ciągu 4 dni mają za zadanie dotrzeć pieszo do miejscowości Lipusz. Uroczyste zakończenie rajdu nastąpi w Kartuzach, a uświetni je koncert Darka Malejonka „Panny Wyklęte”. Co roku każdy z uczestników otrzymuje na starcie koszulkę z logo rajdu – tak będzie i teraz, a w czasie uroczystego zakończenia zostaną rozdane nagrody ufundowane także m.in. przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz Marszałka Sejmu. Tradycyjnie również wręczone zostaną pamiątkowe ryngrafy, które wzorowane są na tych, jakie nosili wileńscy partyzanci w czasie wojny. Z każdym rokiem ilość uczestników wzrasta. W tym roku w rajdzie weźmie udział ponad 250 osób, a naszym gościem – tak jak w poprzednich latach będzie jeden z ostatnich żyjących partyzantów majora „Łupaszki” Pan Józef Bandzo „Jastrząb”. Jeszcze kilka lat temu na nasze rajdy przyjeżdżał mieszkający na stałe w USA major Zygmunt Błażejewicz „Zygmunt”. Dzisiaj niestety wiek nie pozwala mu na tak daleką podróż. W chwili obecnej Stowarzyszenie organizuje i współorganizuje podobne rajdy także na terenie Podlasia, Powiśla i Ziemi Malborskiej.