• Wyślij znajomemu
    zamknij [x]

    Wiadomość została wysłana.

     
    • *
    • *
    •  
    • Pola oznaczone * są wymagane.
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Życie codzienne w prahistorycznej Macedonii

16:56, 15.04.2016
Życie codzienne w prahistorycznej Macedonii Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie zaprasza na nową wystawę czasową pt. Życie codzienne w prahistorycznej Macedonii, dostępną dla zwiedzających od 31 marca do 4 października 2016 r. Można na niej obejrzeć ponad 250 unikatowych zabytków z terenów historycznej Macedonii, po raz pierwszy prezentowanych poza granicami Grecji.

Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie zaprasza na nową wystawę czasową pt. Życie codzienne w prahistorycznej Macedonii, dostępną dla zwiedzających od 31 marca do 4 października 2016 r. Można na niej obejrzeć ponad 250 unikatowych zabytków z terenów historycznej Macedonii, po raz pierwszy prezentowanych poza granicami Grecji.

fot. arch. TVP
fot. arch. TVP

Podziel się:   Więcej

Bogate i ciekawe dzieje Macedonii, znanej przede wszystkim jako ojczyzna Aleksandra Wielkiego – wybitnego władcy i wodza, sięgają setek tysięcy lat wstecz. Wystawa opowiada o codziennym życiu, wierzeniach i obrzędach pradawnych mieszkańców tej krainy, począwszy od epoki kamienia (około 200 tys. lat temu) po schyłek I tysiąclecia p.n.e. Zgromadzono na niej kolekcję niezwykle interesujących zabytków: narzędzia z różnych surowców, pięknie malowane naczynia gliniane, ozdoby ze złota, kamieni i muszli, a także oryginalne figurki ludzi i zwierząt. Zwiedzający mogą zobaczyć używane niegdyś grzebienie, igły do szycia oraz guziki, zapoznać się z działaniem żarna do "produkcji" mąki, a także podziwiać biżuterię dawnych elegantek.

Ekspozycja dostosowana jest do potrzeb osób niepełnosprawnych: dla niewidomych i niedowidzących przygotowano kopie zabytków z podpisami w języku Braille'a, a dla gości z dysfunkcją słuchu i mowy nagrano na tabletach filmowy przewodnik w polskim języku migowym.

Wystawie towarzyszy wiele dodatkowych atrakcji, w tym różnorodne zajęcia oraz lekcje muzealne dla dzieci i dorosłych. Planowanych jest także szereg imprez tematycznych.

Już w maju odbędzie się grecka Noc Muzeów, a zaraz po niej – grecki Dzień Dziecka. Ekspozycja przygotowana została dzięki współpracy Muzeum Archeologicznego w Salonikach, Muzeum Archeologicznego w Poznaniu i Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie.

Wstęp na wystawę jest bezpłatny