• Wyślij znajomemu
    zamknij [x]

    Wiadomość została wysłana.

     
    • *
    • *
    •  
    • Pola oznaczone * są wymagane.
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Artur Grottger „Polonia i Lituania”

19:18, 20.03.2015
Artur Grottger „Polonia i Lituania” 23 marca 2015 r. o godzinie 17.00 w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie zostanie otwarta wystawa: Artur Grottger „Polonia i Lituania”.

23 marca 2015 r. o godzinie 17.00 w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie zostanie otwarta wystawa: Artur Grottger „Polonia i Lituania”.

fot. arch
fot. arch

Podziel się:   Więcej

Będzie to wystawa wyjątkowa pod wieloma względami. Sceny przedstawione na kartonach Artura Grottgera zna chyba każdy, reprodukowane są niemal w każdym podręczniku do historii. Ale osób, które widziały te dzieła sztuki w oryginale jest niewiele, ostatni raz pokazywane były równocześnie w 1988 r. na wystawie monograficznej A. Grottgera w Krakowie. W ciągu tego 27 letniego okresu, na świat przyszło i zdążyło wejść w dorosłość nowe pokolenie Polaków. Jedną z przyczyn tak rzadkiego udostępniania publiczności tych dzieł jest fakt, że słynny cykl „Polonia” znajduje się w zbiorach poza granicami naszego kraju. Jest własnością Szépművészeti Múzeum / Muzeum Sztuk Pięknych w Budapeszcie. Spadek po Hrabim Jánosu Pálffy, 1912. Cykl „Lituania” posiada w swoich zbiorach Muzeum Narodowe w Krakowie. Dzięki uprzejmości obu tych instytucji, przez miesiąc będziemy prezentować wspominane cykle rysunkowe, przywołując pamięć wspólnej walki mieszkańców Rzeczypospolitej Obojga Narodów. W 2015 r. MWP zamyka cykl obchodów 150 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, upamiętniając jednocześnie rocznicę jego upadku i śmierć ostatniego z dowódców oddziałów powstańczych księdza Stanisława Brzóski, straconego 23 maja 1865 r. Wystawa ta uświetni też obchodzoną w tym roku 95 rocznicę powołania przez Józefa Piłsudskiego Muzeum Wojska Polskiego.

Artur Grottger operując sztukami wizualnymi już siedem lat po śmierci został nazwany przez Ignacego Skrochowskiego jedynym wielkim poetą 63 r. Jego dzieła trafiały w „czułe struny” dusz Polaków, apelując do ich patriotycznych uczuć, wyzwalając i wzmacniając kult romantycznego bohaterstwa. O to by jego rysunki znalazły jak najszersze grono odbiorców zadbał sam artysta sprzedając prawa do reprodukcji wiedeńskim firmom wydającym albumy w formie odbitek graficznych i fotograficznych. Wydawnictwa te szybko znalazły się w Królestwie Polskim na carskim wykazie dzieł zakazanych, traktowane były jako wywrotowe, co wręcz powodowało wzrost ich popularności wśród kręgów patriotycznych. Z czasem nabrały znaczenia symbolicznego, przyczyniając się do budowy mitu Powstania Styczniowego. Na wystawie prezentować będziemy albumy, grafiki, karty pocztowe – tak wydawane w Wiedniu jak i późniejsze z okresu międzywojennego, przypominając jak wielką popularnością cieszyły się u odbiorców. By przybliżyć realia epoki zaprezentujemy broń, biżuterię patriotyczną i elementy ubioru z okresu „żałoby narodowej”. Komisarzem wystawy jest Alina Jurkiewicz-Zejdowska.