• Wyślij znajomemu
    zamknij [x]

    Wiadomość została wysłana.

     
    • *
    • *
    •  
    • Pola oznaczone * są wymagane.
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Bohaterowie drugiego planu

10:40, 04.12.2015
Bohaterowie drugiego planu Zespół z Sierakowic za etiudę „Jan Gosz – historia dobrem pisana” zdobył nagrodę główną w konkursie filmowo-edukacyjnym skierowanym do uczniów szkół ponadpodstawowych, a zorganizowanym przez Muzeum Historii Polski.

Zespół z Sierakowic za etiudę „Jan Gosz – historia dobrem pisana” zdobył nagrodę główną w konkursie filmowo-edukacyjnym skierowanym do uczniów szkół ponadpodstawowych, a zorganizowanym przez Muzeum Historii Polski.

fot. arch
fot. arch

Podziel się:   Więcej

W czwartek, 3 grudnia 2015 r., w warszawskim w kinie Iluzjon zostały ogłoszone wyniki na najlepszą etiudę filmową konkursu „Bohaterowie drugiego planu”. Pośród zwycięzców znalazły się zespoły z całego kraju, które podjęły się odnalezienia w swojej społeczności lokalnej i opisania losów osób działających w opozycji w latach 1944-1989. Młodzi ludzie na podstawie źródeł historycznych stworzyli najpierw prace pisemne, a następnie w drugim etapie konkursu etiudy filmowe, które pokazują szerokiej publiczności osoby wspierające działalność niepodległościową i opozycyjną. Organizatorami konkursu są Muzeum Historii Polski, Fundacja Banku Zachodniego WBK i Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. L. Schillera w Łodzi.

Jury pod przewodnictwem Macieja Drygasa, w składzie Eliza Dzwonkiewicz, Gabriela Sierocińska-Dec, prof. Antoni Dudek, Paweł Woldan postanowiło przyznać główną nagrodę konkursu zespołowi z Gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach w składzie: Monika Cyperska, Julia Stencel, Jakub Bigus pod opieką Adriana Klawikowskiego za etiudę filmową „Jan Gosz – historia dobrem pisana”. Zdjęcia: Piotr Żurawski, montaż: Justyna Król.

Jury postanowiło przyznać także dwa równorzędne wyróżnienia.

Wyróżnienie otrzymał zespół z Publicznego Gimnazjum im. K.K. Baczyńskiego w Jasieńcu w składzie: Patrycja Olszewska, Angelika Przybylska, Katarzyna Rogalska, pod opieką Katarzyny Leśniak za etiudę „Być bliżej ludzi”. Zdjęcia: Jan Grobliński, montaż: Marcin Sucharski. Wyróżnienie przyznano także uczennicom I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Jana Kompałły i Wojciecha Lipskiego w Ostrowie Wielkopolskim: Marii Kuroszczyk, Jagodzie Janiszewskiej pod opieką Piotra Grabarza za etiudę Jan Kempiński „Błysk”. Zdjęcia: Agnieszka Podkówka, montaż: Katarzyna Śpioch.

Partner konkursu, Polska Press Grupa, przyznał własną nagrodę za najlepszą pracę pisemną – wręczył statuetkę i nagrody rzeczowe. Jury w składzie: red. Paweł Siennicki, red. Witold Głowacki, Joanna Pazio za najlepszą pracę uznało pracę zespołu z Technikum nr 3 Zespołu Szkół im. Oskara Langego w Zawierciu pt. „Sądzeni za próbę obalenia władzy w PRL – losy przyjaciół z II Liceum Ogólnokształcącego w Zawierciu”, który w nagrodę po I etapie konkursu odbył warsztaty dziennikarskie. W ich wyniku powstał reportaż, który ukazał się w 12. numerze miesięcznika „Nasza Historia”. W uzasadnieniu jury czytamy: „Jury Polska Press Grupy jednogłośnie wytypowało zwycięzcę. Historia przedstawiona przez uczniów technikum z Zawiercia została najlepiej opracowana. Nie mniej ważny był sam temat – ciekawa historia z młodymi bohaterami. Dobry materiał na reportaż.”

Etiudy filmowe będą również prezentowane w grudniu 2015 r. i w styczniu 2016 r. w Sieci Kin Studyjnych w kilku miastach na terenie całego kraju.

Patronat Honorowy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minister Edukacji Narodowej.

Organizatorzy: Muzeum Historii Polski w Warszawie, Fundacja Banku Zachodniego WBK im. S. Bryły i Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. L. Schillera w Łodzi. Partnerzy: Narodowy Instytut Audiowizualny, Filmoteka Narodowa, kino Iluzjon. Patroni Medialni: Polska Agencja Prasowa, Polska Press Grupa, „Gość Niedzielny”, „Mówią Wieki”, „KINO”, portal historyczny dzieje.pl, TVP Historia, „Nasza Historia”, Junior Media. Sponsor: Wydawnictwo Iskry.

 Kontakt do organizatora: Dział Edukacyjny Muzeum Historii Polski w Warszawie ul. Senatorska 35,

 00-099 Warszawa tel. 22 211 90 47

e-mail: oferta.edu@muzhp.pl