• Wyślij znajomemu
    zamknij [x]

    Wiadomość została wysłana.

     
    • *
    • *
    •  
    • Pola oznaczone * są wymagane.
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Cyrankiewicz i barwy polskiego konformizmu – dyskusja o książce Piotra Lipińskiego „Cyrankiewicz. Wieczny premier”

11:12, 15.11.2016
Cyrankiewicz i barwy polskiego konformizmu – dyskusja o książce Piotra Lipińskiego „Cyrankiewicz. Wieczny premier” W ramach Salonu Historycznego Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi a także jako wydarzenie towarzyszące VI edycji Salonu Ciekawej Książki, we wtorek 15 listopada o godz, 18:00 serdecznie zapraszamy do siedziby głównej Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi (ul. Gdańska 13)na kolejne spotkanie z cyklu „Plus czy minus – konfrontacje historyczne”, zatytułowane: Cyrankiewicz i barwy polskiego konformizmu

W ramach Salonu Historycznego Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi a także jako wydarzenie towarzyszące VI edycji Salonu Ciekawej Książki, we wtorek 15 listopada o godz, 18:00 serdecznie zapraszamy do siedziby głównej Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi (ul. Gdańska 13)na kolejne spotkanie z cyklu „Plus czy minus – konfrontacje historyczne”, zatytułowane: Cyrankiewicz i barwy polskiego konformizmu

Cyrankiewicz i barwy polskiego konformizmu – dyskusja o książce Piotra Lipińskiego „Cyrankiewicz. Wieczny premier”
Cyrankiewicz i barwy polskiego konformizmu – dyskusja o książce Piotra Lipińskiego „Cyrankiewicz. Wieczny premier”

Podziel się:   Więcej

Socjalista przed wojną, więzień Auschwitz w czasie wojny, czołowy komunista po wojnie. Konformista, bohater dowcipów, wieczny premier. Szara eminencja, figurant. Ulubieniec wielu Polaków. Stał na czele rządu przez ponad dwadzieścia lat, od 1947 do 1970 roku, z przerwą w latach 1952–1954, kiedy stanowisko zajmował Bierut. Wówczas był wicepremierem. Żartowano, że jest najtańszym politykiem w PRL-u, bo do urzędów nie trzeba zamawiać nowych portretów. Po rozstaniu z fotelem premiera został przewodniczącym Ogólnopolskiego Komitetu Pokoju. „Żołnierzem na froncie walki o pokój” był do 1986 roku. Dopiero wtedy ostatecznie zakończyła się jego polityczna kariera. Miał 75 lat. Korzystał z przywilejów władzy. Kochał życie, zmieniał kobiety, jeździł szybkimi samochodami i pijał drogie trunki. Mówiono na niego Car Ankiewicz. Dowcipy o sobie lubił, nawet kolekcjonował, a niektóre podobno sam wymyślał. Jedni zapamiętali, że był wysoki, drudzy, że niski, trzeci, że średniego wzrostu. Większość nie wątpi, że był łysy. Zmarł 20 stycznia 1989 roku. Niecałe pół roku później zakończył się w Polsce komunizm. Książka Piotra Lipińskiego to oparta na solidnej podstawie źródłowej próba rozwikłania zagadek i tajemnic, jakie narosły wokół Józefa Cyrankiewicza – jednej z najciekawszych postaci peerelowskiego establishmentu.

Gość: * Piotr Lipiński - autor książki, reporter piszący o polskiej historii najnowszej, przez niemal dwadzieścia lat związany z „Gazetą Wyborczą”. Autor takich prac jak: „Anoda. Kamień na szańcu”, „Raport Rzepeckiego”, „Absurdy PRL-u” oraz cyklu: „Bolesław Niejasny”, „Ofiary Niejasnego” i „Towarzysze Niejasnego”, opisującego ofiary i katów epoki polskiego stalinizmu. Kilkakrotnie wyróżniany przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich i nominowany do nagrody Grand Press. Laureat nagrody Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich za dokument „Co się stało z polskim Billem Gatesem”, który stał się punktem wyjścia książki „Geniusz i świnie”, opowiadającej o konstruktorze słynnego polskiego komputera K-202. W 2016 r. ukazało się wznowienie jego książki o procesie Adama Humera „Bicia nie trzeba było ich uczyć.”

Prowadzenie: * dr Mikołaj Mirowski (historyk i publicysta, adiunkt Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi)

Patronat medialny: TVP Historia, TVP S.A. Oddział w Łodzi, Radio Łódź, Liberte!, Dziennik Łódzki, Gazeta Trybunalska, Obserwator Międzynarodowy, Histmag.org.