• Wyślij znajomemu
    zamknij [x]

    Wiadomość została wysłana.

     
    • *
    • *
    •  
    • Pola oznaczone * są wymagane.
  • Wersja do druku
  • -AA+A

JUBILEUSZ 10-LECIA STOWARZYSZENI IM. JANA KARSKIEGO

16:34, 22.04.2015
JUBILEUSZ 10-LECIA STOWARZYSZENI IM. JANA KARSKIEGO Dziesięć lat temu powstało Stowarzyszenie im. Jana Karskiego w Kielcach. Uroczystości jubileuszowe odbędą się 23 kwietnia 2015 roku z udziałem m.in. Michaela Schudricha Naczelnego Rabina Polski, ks. biskupa Jana Piotrowskiego Ordynariusza Diecezji Kieleckiej oraz Henryka Wujca doradcy Prezydenta RP ds. społecznych.

Dziesięć lat temu powstało Stowarzyszenie im. Jana Karskiego w Kielcach. Uroczystości jubileuszowe odbędą się 23 kwietnia 2015 roku z udziałem m.in. Michaela Schudricha Naczelnego Rabina Polski, ks. biskupa Jana Piotrowskiego Ordynariusza Diecezji Kieleckiej oraz Henryka Wujca doradcy Prezydenta RP ds. społecznych.

fot. arch
fot. arch

Podziel się:   Więcej

23 kwietnia 2005 roku w Kielcach uroczyście odsłonięta została rzeźba Jana Karskiego. Patron Stowarzyszenia siedzący na ławeczce spogląda na kamienicę przy ul. Planty, gdzie podczas pogromu zginęło 42 Żydów. – Jan Karski znakomicie wypełnił misje emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego, a po wojnie niestrudzenie działał na rzecz pojednania Polaków i Żydów. Zawsze opowiadał się przeciw nietolerancji i ksenofobii – powiedział podczas uroczystości Bogdan Białek – prezes Stowarzyszenia, inicjator ustawienia pomnika. Rzeźba została zakupiona wyłączanie za dotacje prywatne i jest darem dla Kielczan Stowarzyszenia im. Jana Karskiego.

                                     

W ciągu swego istnienia Stowarzyszenie zrealizowało szereg inicjatyw i działań na rzecz obrony godności, tolerancji i wolności w mieście naznaczonym dramatycznymi wydarzeniami z 1946 roku. Kierujemy się przesłaniem Jana Karskiego, który przekazał nam wiarę, że uczynienie świata lepszym jest możliwe, że podejmowanie bezustannych wysiłków w tym celu jest konieczne, a zaniechanie naprawy i obojętność na zło jest zbrodnią i grzechem. Naszą misję w Kielcach wypełniamy poprzez coroczne upamiętnienie ofiar pogromu, organizację Kieleckich Spotkań Chrześcijańsko – Żydowskich czy Festiwalu Wolność i Pokój i wielu innych działań o charakterze edukacyjnym i kulturalnym. Trwałym znakiem naszej działalności, oprócz ławki Karskiego, jest pomnik Menora dedykowany zamordowanym Żydom z kieleckiego getta, tablica z modlitwą Jana Pawła II przy kamienicy Planty 7 i odnowiony nagrobek ofiar pogromu na kieleckim cmentarzu żydowskim.

W dniu jubileuszu uroczyście zainaugurujemy działalność Instytut Kultury Spotkania i Dialogu Stowarzyszenia im. Jana Karskiego w przestrzeniach kamienicy przy ulicy Planty 7 – miejsce pogromu. W Instytucie zamierzamy prowadzić działalność dla której inspiracją są słowa wypowiedziane pod tą kamienicą w 2006 roku przez prof. Władysława Bartoszewskiego: Kielce pierwsze w Polsce, od kiedy wolno było mówić prawdę, znalazły formułę wyjścia z kłamstwa i krętactwa. Na uroczystość zaproszenie przyjęli Ordynariusz Diecezji Kieleckiej ks. Biskup Jan Piotrowski oraz Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich. Tego też dnia otworzymy w salach Instytutu monumentalną wystawę fotografii Żydów polskich „I ciągle widzę ich twarze” Fundacji Shalom. Uzupełnieniem wystawy będzie zewnętrzna galeria fotografii Żydów kieleckich zamieszczona na kamienicy przy ul. Planty 7. Na tą niezwykłą ekspozycję składają się zdjęcia nadesłane z USA i Izraela przez potomków kieleckich Żydów...

 Program uroczystości 23 kwietnia:

16.30 Złożenie kwiatów na ławeczce Jana Karskiego przy ul. Sienkiewicza

Przejście do Instytutu Spotkania i Dialogu Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, ul. Planty 7

16.40 Uroczyste wmurowanie mezuzy na odrzwiach Instytutu przez Michaela Schudricha, Naczelnego Rabina Polski Modlitwa księdza biskupa Jana Piotrowskiego, Ordynariusza Diecezji Kieleckiej Rozmowy przyjaciół Stowarzyszenia im. Jana Karskiego w Kielcach.

Koncert dedykowany Żydom kieleckim w wykonaniu flecisty Anatola Kogana ( Izrael) i pianisty Konstantego Wileńskiego (Polska) Otwarcie wystawy fotografii Żydów polskich I ciągle widzę ich twarze Fundacji Shalom.

Wystawa I ciągle widzę ich twarze eksponowana będzie od 23 kwietnia do 10 lipca w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu Stowarzyszenia im. Jana Karskiego przy ul. Planty 7.

Fundacja Shalom upomniała się o prostych ludzi, o których historia nie zapytałaby.

Dziś ich imiona znane są mieszkańcom ponad 40 miast na całym świecie. Tę galerię żydowskich zdjęć postanowiły zaprosić do siebie największe muzea i galerie świata.

Po 21 latach od inauguracji wystawa zagości w Kielcach. Organizacja wystawy w Kielcach możliwa była dzięki wsparciu finansowemu Prezydenta Miasta Kielce Wojciech Lubawskiego i prezesa Kielce Society in Israel Yaacova Kotlickiego. Wernisaż wystawy odbędzie 24 kwietnia o godz. 18.00 w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu Stowarzyszenia im. Jana Karskiego z udziałem znakomitego aktora Józefa Duriasza, który z tej okazji przedstawi specjalny program poetycki.