Kultura

Kiedy jest Boże Ciało 2024? To szansa na dłuższy weekend

Złota monstrancja z umieszczoną w środku hostią i krzyżem na szczycie.
Boże Ciało w 2024 r. obchodzić będziemy w czwartek 30 maja. Fot. Stock Studio 4477/Shutterstock
podpis źródła zdjęcia

Boże Ciało, czy inaczej Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, obchodzimy corocznie ku czci Eucharystii. To radosne święto życia przypada w czwartek 30 maja i jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Kiedy będziemy je obchodzić w 2024 r.?

Majówka zbliża się wielkimi krokami. Podpowiadamy, gdzie warto wybrać się na długi weekend w Polsce. Fot. G-Stock Studio/ Shutterstock

Majówka 2025. Gdzie spędzić długi weekend majowy w Polsce?

Rozrywka

Boże Ciało w 2024 r. będziemy obchodzić w czwartek 30 maja. To dzień ustawowo wolny od pracy i szkoły – wystarczy więc wziąć urlop w piątek 31 maja, aby cieszyć się czterodniowym odpoczynkiem. To idealny czas, aby zrelaksować się lub wyjechać.


Możecie udać się wtedy do któregoś z miast opisanych przez nas w cyklu „Najpiękniejsze miasta i metropolie” lub odwiedzić jedną z plaż wymienionych w artykule „Sześć najpiękniejszych plaż w Polsce. Te nadmorskie miejscowości to prawdziwe perły Bałtyku”.

Dlaczego obchodzimy Boże Ciało?

Boże Ciało obchodzimy dokładnie 60 dni po Wielkiej Niedzieli na pamiątkę ustanowienia przez Jezusa Chrystusa sakramentu Eucharystii i ku czci jego obecności w Najświętszym Sakramencie. To również okazja do publicznego wyznania wiary i podziękowania Bogu za otrzymane łaski, a także dobry moment na wyznanie win i spowiedź.


Charakterystycznym elementem Bożego Ciała są procesje do czterech ołtarzy. Wierni mają wówczas obowiązek uczestniczyć we mszach.


W uroczystość Bożego Ciała powracamy do owego Czwartku, który wszyscy nazywamy „Wielkim” – do dnia, w którym Odkupiciel po raz ostatni obchodził Paschę z uczniami: była to Ostatnia Wieczerza – dopełnienie żydowskiej wieczerzy paschalnej i początek liturgii eucharystycznej. Dlatego Kościół już przed wiekami wybrał czwartek, by obchodzić uroczystość Bożego Ciała – święto adoracji, kontemplacji i uwielbienia. Święto, podczas którego Lud Boży gromadzi się wokół najcenniejszego daru pozostawionego nam w dziedzictwie przez Chrystusa, wokół Sakramentu Jego obecności, i wielbi go, chwali w pieśniach, niesie go w procesjach ulicami miast – mówił papież Jan Paweł II w homilii „Chleb wędrującego ludu”, którą wygłosił 14 czerwca 2001 r.

Boże Ciało obchodzimy na pamiątkę ustanowienia przez Jezusa Chrystusa sakramentu Eucharystii. Fot. Stock Studio 4477/Shutterstock
Boże Ciało obchodzimy na pamiątkę ustanowienia przez Jezusa Chrystusa sakramentu Eucharystii. Fot. Stock Studio 4477/Shutterstock

Historia Bożego Ciała. Skąd wzięło się to święto?

Piękny widok na mazurskie jezioro. Propozycje wypoczynku nad krystalicznie czystą wodą w Polsce. Fot. Pietus/ Shutterstock

Jeziora w Polsce z krystalicznie czystą wodą. Tu wypoczniesz jak na Malediwach

Ze świata

Boże Ciało po raz pierwszy obchodzono w 1246 r. Jego historia związana jest z św. Julianną z Cornillon, przeoryszą zakonu augustianek w Mont Cornillon. To właśnie jej podczas objawienia w 1245 r. Jezus Chrystus miał wyjawić swoje pragnienie, aby Kościół ustanowił święto ku czci Najświętszej Eucharystii. Wskazał, że powinno ono przypadać w pierwszy czwartek po niedzieli Trójcy Świętej. Rok później z inicjatywy biskupa Liege odbyła się pierwsza procesja. Poprowadził ją archidiakon Jacques Pantaléon, przyszły papież Urban IV.

Boże Ciało. Kiedy zaczęto obchodzić to święto w Polsce?

W Polsce święto zorganizowano po raz pierwszy w 1320 r. z inicjatywy biskupa krakowskiego Nankera. W okresie PRL procesji z okazji Bożego Ciała były niekiedy zakazywane. Od 1951 r. jest to dzień wolny od pracy i szkoły zgodnie z przepisami ustawy z 18 stycznia 1951 r.


RS

Więcej na ten temat