• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Orzeczenie KE z 28.02.2019 r. w sprawie materiału o Fundacji Euroweek, wyemitowany w programie "Alarm!" 20.12.2018 r.

13:54, 21.03.2019
Orzeczenie KE z 28.02.2019 r. w sprawie materiału o Fundacji Euroweek, wyemitowany w programie "Alarm!" 20.12.2018 r.


Podziel się:   Więcej
Komisja Etyki TVP otrzymała skargę Pana Roberta Ostrowskiego-Jagody na materiał o Fundacji Euroweek, wyemitowany w programie „Alarm” TVP1, w dniu 20.12.2018 r. Skarżący napisał, że „(…) TVP nakręciło materiał o Euroweek z pominięciem jakichkolwiek zasad etyki dziennikarskiej. Została użyta manipulacja, celowe negatywne nacechowanie użytych słów i materiałów. (…)”

W związku z tym Komisja wdrożyła postępowanie wyjaśniające, w tym m.in.:

- zapoznała się ze skargą Pana Roberta Ostrowskiego-Jagody z 21.12.2018 r.;

- obejrzała zaskarżony materiał o Fundacji Euroweek, wyemitowany w programie „Alarm” TVP1, w dniu 20.12.2018 r.;

- zapoznała się z pisemnymi wyjaśnieniami redakcji.

Na tej podstawie Komisja stwierdziła, że w materiale nie zostały naruszone Zasady etyki dziennikarskiej obowiązujące w Telewizji Polskiej S.A.

Autorzy zajęli się sprawą po oskarżeniach wysuniętych przez zaniepokojonego rodzica, którego dziecko uczestniczyło w warsztatach językowych organizowanym przez Fundację Euroweek. Opublikowane w Internecie zdjęcia nastoletnich dziewcząt w objęciach wolontariuszy – dorosłych mężczyzn, wzbudziły podejrzenia o możliwych niedozwolonych zachowaniach w stosunku do dzieci i stąd wynikła potrzeba realizacji materiału.

Zdaniem Komisji dziennikarze dołożyli wszelkich starań aby fakty w materiale zostały przedstawione rzetelnie i dokładnie, przy uczestnictwie obu stron. Prezesowi Fundacji Euroweek umożliwiono zaprezentowanie swojego stanowiska, z czego skorzystał i ujęte to zostało w materiale.

Komisja wskazuje, że temat był społecznie ważny, a dziennikarze mieli obowiązek zająć się nim, tym bardziej, że sprawa dotyczyła małoletnich, wobec których odpowiedzialność jest największa.

w imieniu Komisji Etyki TVP

Dariusz Bohatkiewicz

Przewodniczący