• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Wernisaż wystawy „Kampania 1920 roku – Technika i ludzie”

12:24, 28.10.2020
Wernisaż wystawy „Kampania 1920 roku – Technika i ludzie” Wernisaż wystawy Centralnej Biblioteki Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego „Kampania 1920 roku – Technika i ludzie” w Galerii Plenerowej Partnera CBW, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.

Wernisaż wystawy Centralnej Biblioteki Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego „Kampania 1920 roku – Technika i ludzie” w Galerii Plenerowej Partnera CBW, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.

Wernisaż wystawy „Kampania 1920 roku – Technika i ludzie”
Wernisaż wystawy „Kampania 1920 roku – Technika i ludzie”

Podziel się:   Więcej
Po odzyskaniu niepodległości Polska zbrojnie tworzyła swoją państwowość walcząc o granice: w Galicji Wschodniej z Ukraińcami, na Śląsku Cieszyńskim z Czechami, w Wielkopolsce i na Śląsku z Niemcami.
Wojna Rosji bolszewickiej z Polską rozpoczęła się w styczniu 1919 roku, a przełomem była Bitwa Warszawska 1920 roku, którą lord Edgar Vincent vhr. D’Abernon, przewodniczący Międzysojuszniczej Misji Wojskowej do Polski, uznał za osiemnastą decydującą batalię w dziejach świata.
Z okazji 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej Centralna Biblioteka Wojskowa przygotowała prekursorską wystawę prezentującą wojnę Polski z Rosją bolszewicką przez pryzmat bitew powiązanych z ich uczestnikami oraz ukazującą sprzęt i uzbrojenie polskich formacji walczących z rosyjskim imperializmem. Zaprezentowano także nowatorskie działania wojsk zmechanizowanych, naśladowane później przez inne państwa europejskie.
Na wystawie wykorzystano fotografie, mapy, schematy, grafiki, plakaty pochodzące ze zbiorów Centralnej Biblioteki Wojskowej.

Kampania 1920 roku – Ludzie i technika
Wystawa ze zbiorów Centralnej Biblioteki Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie
1-15 listopada 2020 roku
Galeria Plenerowa Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie

zobacz również